Z pamiętnika Geeka #2 – Easter Eggi

Święta Wielkanocne to wspaniały czas, który możemy przeznaczyć na spotkania z rodziną, autorefleksje, albo też szukanie jajek wielkanocnych. Te ostatnie, pod angielską nazwą znaleźć możemy również w grach komputerowych. Czym one są? Najprościej rzecz ujmując Easter Eggi to specyficzna doza humoru przemycana do gier przez deweloperów – mogą to być nieoczekiwane żarty, zabawne lokacje czy przedmioty, zabawy konwencją czy odniesienia do innych produkcji, nie tylko stricte z gier. Poniżej subiektywny wybór najlepszych Ester Eggów ostatnich lat. Wesołego jajka!

easter-eggs-dotted-yellow-png Gearbox leci w klocki

O tym, iż producenci gier z serii Borderlands mają duże poczucie humoru mogliśmy przekonać się niejednokrotnie. Deweloperzy co rusz zdają się wyśmiewać kogoś lub coś. Jednak to co twórcy ukryli w jednej z lokacji swojego sztampowego produktu przerosło oczekiwania wielu.

minecraft-2
Ukryta lokacja w grze Borderlands studia Gearbox Software

W świecie gry ukryto bowiem oczywiste nawiązanie do gry Minecraft studia Mojang. Oprócz bloków węgla odnaleźć możemy tam legendarne Creepery, które zaczną szarżować na naszego bohatera.

easter-eggs-dotted-yellow-png Bajeczny przeciwnik Bethesdy

Oblivion to czwarta część gier RPG znanych jako The Elder Scrolls. Ta wyprodukowana w 2006 roku gra cechowała się dość poważnym, miejscami ciężkim klimatem, wyczuwalnym napięciem oraz charakterystycznym ciężarem gatunkowym. To nie przeszkadzało twórcom, aby w dalekich rejonach mapy umieścić jednorożca.

maxresdefault
Mityczny jednorożec w świecie The Elder Scrolls Oblivion

Co ciekawe stworzenie to stało się przedmiotem pewnego poważnego zadania, a sam pomysł na tyle przypadł do gustu deweloperom, że Ci powtórzyli zabieg w najnowszej produkcji tego samego szyldu – Skyrimie.

easter-eggs-dotted-yellow-png Prison Gon

Polska produkcja z gatunku RPG postanowiła nie być gorsza od swych protoplastów z innych zakątków świata. Stąd mnóstwo nawiązań do innych produkcji, które odnaleźć możemy w drugiej części Wiedźmina. Jedną z nich jest mała scenka jakby żywcem wyjęta z pewnego serialu…

easter-eggs-dotted-yellow-png Muuuusisz tu dotrzeć

Gry gatunku RPG to onegdaj najczęściej naszpikowane żarcikami produkcje. Nie inaczej było z legendarną serią Diablo. Pierwsza część długo raczyła odkrywców takich niespodzianek poukrywanymi sekretami. Tak długo, aż wokół tytułu narósł mit o rzekomym tajnym poziomie wypełnionym… krowami.

maxresdefault1
Słynny krowi poziom w drugiej odsłonie gier z serii Diablo

Całego zamieszania nie mogło nie wykorzystać studio Blizzard odpowiedzialne za trylogię, które w sequelu udanego tytułu, mimo wszelkich zapewnień umieściło lokację pełną uzbrojonych w halabardy muciek.

easter-eggs-dotted-yellow-png Ale jaja!

Gdzie jednak szukać najlepszych Easter Eggów jeśli nie w osławionej serii Rockstara. To właśnie w GTA odnajdziemy mnóstwo mniejszych bądź większych żartów i smaczków – od odniesień do gry Manhunt (innej produkcji studia), przez przelatujące UFO, aż po najlepszy Easter Egg w formie Easter Egga.

28full_
Jajko wielkanocne ukryte w kultowym Vice City

Oczywiście takich żarcików znaleźć można znacznie więcej, podobnie jak i tytułów, które w takie smaczki są uzbrojone, jednak pamiętajcie, że w święta najważniejszy jest umiar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *