Ukryte działania – Yes We Can!

Ukryte działania były w tym roku nominowane do Oscara, za najlepszy film, scenariusz adaptowany oraz aktorkę drugoplanową (Octavia Spencer). Jest to jeden z tych „typowo oscarowych filmów” – opowiadający autentyczną historię wybitnych ludzi, którzy dokonali wielkich, historycznych czynów.

Rzecz dzieje się na początku lat 60. Bohaterkami są Katherine G. Johnson (Taraji P. Henson), Dorothy Vaughan (Octavia Spencer) i Mary Jackson (Janelle Monáe) – trzy zaprzyjaźnione, czarnoskóre i niezwykle inteligentne kobiety pracujące dla NASA. Przyszło im żyć w niezwykle ciężkich czasach – nie dość, że w ówczesnej Ameryce panowała powszechna segregacja i dyskryminacja mniejszości rasowych (oraz płciowych), miał miejsce także wyścig kosmiczny między blokiem wschodnim a zachodnim, który wywierał ogromną presję na pracowników NASA.

mv5botvmntq2ntutzjizyy00ymm3lwfhmwmtoty2mju0nzqyywe1l2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvyndg2mjuxnjm-_v1_sy1000_cr0014971000_al_
Foto: IMDb

Problematyka dyskryminacji rasowej w historii USA jest popularna we współczesnych, amerykańskich filmach (zwłaszcza tych nominowanych do Oscara). Reżyser, Theodore Melfi ukazuje  perspektywę czarnoskórych kobiet pracujących dla NASA, które teoretycznie powinny cieszyć się nieco lepszym uznaniem ze strony konserwatywnego, amerykańskiego społeczeństwa. Film kładzie nacisk na inne aspekty dyskryminacji rasowej. Zwraca uwagę przede wszystkim na codzienne i „zwyczajne” zjawiska, takie jak – podziały autobusów, toalet, a nawet ekspresów do kawy dla ludzi białych i kolorowych. Pokazuje również jak niesprawiedliwie traktowany był czarnoskóry personel NASA (ludzi wykonujących ważną pracę dla historii Ameryki), który jest zmuszony do – pracy w gorszych  warunkach, ma do dyspozycji mocno przestarzały sprzęt, oraz bardziej ograniczony dostęp do informacji.

Ukryte działania  utrzymane są w innym tonie w porównaniu do większości dramatów o uciskanej, czarnoskórej społeczności. Reżyser albowiem nie chce wzbudzać żalu, tylko pokrzepiać. Pokazuje kobiety, które mimo licznych przeciwności losu osiągają cel, cieszą się coraz większym zaufaniem i szacunkiem przełożonych. Opowiada o tym, jak dzięki determinacji, pewności siebie i współpracy można wywalczyć lepsze jutro. W filmie znalazły się momenty bardziej dramatyczne, poważne, ale film ogólnie  utrzymany w lekkim i humorystycznym tonie. Duża w tym zasługa dobrej obsady, która swoimi kreacjami wzbudziła sporo sympatii. Realizacja również na przyzwoitym poziomie – eleganckie kostiumy, kolorowe i stylowe samochody, jazzowa muzyka przyjemnie wprowadzają nas w klimaty lat 60.

mv5bzwfkmtnlm2etyziymc00nzg5lwe1zjktowu5mjm1odnmzdk5l2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvyndg2mjuxnjm-_v1_sy1000_cr0014971000_al_
Foto: IMDb

Niestety brakuje tutaj świeżości. Jest to historia o emancypacji mniejszości rasowych i płciowych podobna do wielu innych. Sama historia z czasem popada w monotonię. Kilka razy powtarza się ten sam schemat – pojawia się jakiś problem, którego nikt w NASA nie potrafi rozwiązać, wkraczają główne bohaterki i sytuacja szybko zostaje opanowana. Podobnie jest z kwestią segregacji rasowej – pojawia się problem dyskryminacji, jedna z bohaterek wychodzi na przeciw i problem zostaje rozwiązany. Te dwa schematy są powielane tak często, że trudno potraktować poważnie jakikolwiek zwrot akcji. Nic w Ukrytych działaniach nie wzbudza autentycznych, silnych emocji, ponieważ wiadomo, że wszystko skończy się dobrze. Chociaż aktorki w swoich rolach wzbudzają sympatię, same postacie są zbyt doskonałe i zaradne, abyśmy mogli potraktować je jak prawdziwych ludzi z krwi i kości. Brakuje tutaj subtelności – kiedy pojawia się problem segregacji rasowej, to jest to za bardzo podkreślone.

Ukryte działania są jednym ze słabszych filmów  nominowanych do Oscara w najważniejszej kategorii. Jest przewidywalny, dosyć monotonny, mało oryginalny i bez większych ambicji, mimo to nie nudzi. Nie dałbym mu nominacji do Oscara, ale mógłbym polecić na rodzinne, niedzielne popołudnie – jako film lekki, krzepiący i mało wymagający. Nie zapadnie na długo w pamięci, jednak nie będzie to też zmarnowany czas.

Ocena: 6/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *