TOP 5 – Dizajnerski PRL cz.7

Z pewnością się powtórzę, ale okres PRLu to nadzwyczajny czas w historii polskiego społeczeństwa. Od kilku dobrych miesięcy zagłębiam się w jego tajniki i cały czas mnie zaskakuję. Z czystą przyjemnością mogę polecić- niedawno otrzymaną w prezencie – książkę Olgi Drendy pt.: Duchologia polska: rzeczy i ludzie w latach transformacji. Każdy kto choć odrobinę interesuję się tym barwnym (tak barwnym!) czasem powinien uznać ją za lekturę obowiązkową.  A tymczasem wróćmy do topki.

Aparat fotograficzny Zenit

Do dziś w moim domu zachował się jeden Zenit. Wszystkie zdjęcia z mojej młodości i maleńkości były robione tym aparatem. Niestety, nie jestem w stanie w tej chwili przypomnieć sobie, jaki dokładnie był to model, ale podejrzewam, że ten produkowany od lat 80. – Zenit 12xp. Aparat ten to dzieło naszych wschodnich sąsiadów z Rosji, a wcześniej ze Związku Radzieckiego. Zenit nie był automatem, wszystkie parametry trzeba było samodzielnie dopasować, tak aby zdjęcie wyglądało… jak zdjęcie. Nie było to tak łatwe jak dziś, dlatego potrzebna była choć minimalna wiedza na temat fotografii.

foto: pexels.com

Relaksy

To marka butów produkowanych przez Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Podhale”. Niestety nigdy na oczy nie widziałam słynnych Relaksów, choć według wielu źródeł były niemal synonimem okresu PRLu. Plastikowa podeszwa i metalizujący ortalion robiły furorę! Pierwszą parę wyprodukowano w 1955 roku, a w 1972 z taśmy zeszła stumilionowa para! To nie do wiary, ale zakłady prężnie się rozwijały, a buty przez wiele lat były hitem nie tylko w Polsce. Relaksy bowiem eksportowano do kilkudziesięciu innych krajów.

foto: bufetprl.pl

Krzesło Thonet

Co prawda projekt krzesła Thonet, a dokładniej krzesła numer 14 pochodzi z XIX wieku, a jego autorem był Austriak, to jego historia nierozerwalnie związana jest z Polską. Od 1881 roku w Fabryce Mebli Giętych w Radomsku (dziś Fameg) produkowano m.in. model krzesła numer 14. Krzesło to jest produkowane do dziś, a w okresie PRLu królowało w restauracjach i bistrach. Warto wspomnieć, że model  ten zdobył złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu w 1867 r. Mieszkam aktualnie w Poznaniu i nawet dziś mogę wymienić kilka barów, gdzie można posiedzieć na krześle zaprojektowanym w ubiegłym wieku.

foto: wikipedia.com

Wilczomlecz trójżebrowy 

O roślinach PRLu było i będzie. Rośliny są moją drugą pasją i mogę o nich pisać i pisać. Dziś o wilczomleczu trójżebrowym. Jest to kwiat z rodziny sukulentów i jest rośliną niezwykle ozdobną. Też posiadam swój okaz zakupiony w supermarkecie za kilka złotych, bo jak już wspominałam, wraca moda na rośliny rodem z PRLu. Moja ciotka posiada za to okaz już ponad metrowy. Warto wspomnieć, że wilczomlecz osiąga nawet 2 metry wysokości.

Telewizor Rubin

Rubin to marka radzieckich telewizorów produkowanych od 1956 roku w Moskwie, a od lat 70. także w Polsce na tzw. licencji. Na temat Rubinów krążą różne nadzwyczajne historie: telewizory miały ponoć skłonność do samozapłonów w wyniku przegrzania, a co sprytniejsi, aby dostać nowego Rubina, dopuszczali się małego postępu. Starego nakrywali kocem i włączali; w ten sposób telewizor się przegrzewał i zaczynał palić, a była to idealna okazja do oddania go na gwarancję.

foto: wikipedia.com

Zobacz poprzednie części tutaj:

TOP 5 – dizajnerski PRL cz. 6

TOP 5 – dizajnerski PRL cz. 5

TOP 5 – dizajnerski PRL cz. 4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *