TOP 5 – dizajnerski PRL cz. 4

Po krótkiej przerwie, wracam z moja perelowską topką. Gotowi?

Krzesło Skoczek

Skoczki to jedne z popularniejszych krzeseł okresu PRLu. Swoją nazwę zawdzięczają wygiętym poręczą. Skoczki były produkowane w Zamojskiej Fabryce Mebli w latach 70. Do dziś można je spotkać w niektórych domach. Ich nietypowy kształt sprawia, że dopasują się nawet do nowoczesnych wnętrz. Obecnie cena jednego krzesła od 200 zł do 500 zł.

foto // pinterest.com

Popielnice

Okres PRLu kojarzony jest na ogół z pustymi półkami, kartkami na jedzenie i sukienkami szytymi z zasłon. Niesamowite jest to jak ten szary odcinek naszej historii potrafił być kolorowy. Do sedna! Ostatnio przyglądałam się popielnicą z tego okresu. Niby zwykły przedmiot użytkowy, ale ile pomysłów na jego wykonanie. Kształt, materiał, kolor, wykonanie – to wszystko miało wartość. A dziś na naszych balkonach można znaleźć słoik po ogórkach do petowania.

Pralka Frania

Frania to najpopularniejsza pralka wirnikowa w PRLu. Była produkowana w Zakładach Wyrobów Metalowych w Kielcach i do czasu wprowadzenia na rynek współczesnych nam pralek automatycznych, nie miała sobie równych.  Może kogoś to zaskoczy (mnie zaskoczyło) Franie nadal są produkowane! Jak wyczytałam, głównie dla właścicieli jachtów czy domków letniskowych.

foto// pinterest.com

Kryształy

Kryształowe miski, talerze, kubki, kieliszki, bomboniery, karafki, dzbanki i można tak jeszcze długo wyliczać. Swojego czasu zdobiły niemal każdą meblościankę. Moja mama także miała (jeszcze kilka sztuk się zachowało) taki kryształowy komplet. Szczególnie pamiętam szklaną bombonierę, w której przechowywane były słodycze. Hit czy kit? Oceńcie sami.

foto// pinterest.com

Obrazy religijne

W niejednym babcinym pokoju można było zostać takie dzieła. Wisiały zazwyczaj na ścianie, nad łóżkiem. Nie mogłam znaleźć kiedy i przez kogo były produkowane, ale to bardzo interesujące, głównie ze względu na swoją masowość. Obrazy religijne najczęściej przedstawiające Świętą Rodzinę gościły w niejednym polskim domu, tak więc produkcja musiała być opłacalna.

foto// pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *