To kiedy w końcu to mistrzostwo?

dnia

Premier League to wciąż liga uważana przez wielu za tę najbardziej wyrównaną. Choć w teorii wyróżnić możemy kilka zespołów regularnie meldujących się na czołowych pięciu lokatach, tak mistrzostwo tego kraju zdaje się spoczywać w gestii Manchesteru CIty, Chelsea i być może w przyszłości Tottenhamu.

Co z pozostałymi drużynami topu? Czerwona część Manchesteru boryka się z problemem zwanym Mourinho i wydaje się że do czasu jego zwolnienia mistrzostwo kraju nie wchodzi w grę. W jeszcze większym dołku spowodowanym co najmniej dziwnymi działaniami menadżera jest Arsenal. Zresztą pisaliśmy już o 4 powodach, które przekreślają tę ekipę w walce o jakiekolwiek trofea. Dziś skupimy się na ekipie z Anfield. Liverpool wydaje się być klubem, który jest na doskonałej drodze do tak upragnionego mistrzostwa. Problem w tym, iż znajduje się on na tej drodze od kilku dobrych sezonów.

Świetne transfery

W gestii transferowej polityki Liverpoolu wystarczyłoby wspomnieć ostatni, bardzo głośny transfer – Coutinho. Piłkarz ten opuścił właśnie ekipę z Anfield, aby zdobyć mistrzostwo Hiszpanii z Barceloną, za kwotę około 120 milionów. Ten sam piłkarz kilka lat wcześniej zawitał w Anglii za kwotę rzędu 15 milionów. Do tego należy doliczyć niezwykle przemyślane i trafione zakupy Salaha, Mane czy Firmino. Żaden z nich nie kosztował niebotycznych pieniędzy a co najmniej dobrze wpisał się w zespół i wydatnie pomaga w zdobywaniu bramek. Klub regularnie zarabia zatem na piłkarzach, którzy opuszczają jego mury inwestując rozsądnie w młodszych, perspektywicznych zawodników.

Najskuteczniejszy piłkarz Brazylijski ligi angielskiej - Coutinho
Najskuteczniejszy piłkarz Brazylijski ligi angielskiej – Coutinho

Trener szyty na miarę

Jurgen Klopp świetnie pasuje do Liverpoolu. Posiada on już bowiem doświadczenie i umiejętności w prowadzeniu klubu nie będącego topem w gestii budżetu, ale mającego ambicje i wolę walki. Podobnie jak w Dortmundzie Jurgen wprowadził żelazne zasady i dyscyplinę co owocuje posłuszeństwem piłkarzy. Dodatkowo trener ten lubi stawiać na młodzież, nierzadko sięgając przy tym do lokalnej szkółki piłkarskiej. To właśnie dzięki niemu Liverpool może być spokojny jeśli chodzi o drugi i trzeci garnizon graczy, a także przyszłość kadry Anglii.

Jurgen Klopp
Jurgen Klopp

Światowe finanse

O Jurgenie można powiedzieć wiele dobrego, ale dopiero jego rozumienie ekonomii doskonale pokazuje jego geniusz. Klopp jest nieustępliwy jeśli chodzi o sprzedaż piłkarzy, a jak już się dowiedzieliśmy na przykładzie Chamberlaine’a czy Salaha potrafi wynegocjować świetne warunki kupna. Również polityka płacowa klubu pozostaje bez zarzutu. Z jednej strony brak tu przepłaconych gwiazdeczek bez zaangażowania, z drugiej próżno szukać piłkarzy z nieadekwatną gażą.

Mohamed Salah - najskuteczniejszy piłkarz Liverpoolu tego sezonu
Mohamed Salah – najskuteczniejszy piłkarz Liverpoolu tego sezonu

Gdzie to mistrzostwo?

Wiemy zatem, że Liverpool jest w posiadaniu idealnie skrojonego trenera, z niesamowitą wizją, planowaniem czy znajomością finansów. Ten zna doskonale potrzeby swojego składu i  umiejętnie żonglując dostępnymi środkami potrafi wyczarować niesamowitych piłkarzy za niezwykle przystępną cenę. Skoro prowadzona przez niego drużyna ma tyle atutów rodzi się zatem pytanie dlaczego jeszcze nic nie wygrała. To nie pierwszy sezon pracy Jurgena, a i sam Liverpool zdaje się być głodny sukcesów, a mimo to widmo trofeów oddala się stale.

Odpowiedź zapewne leży w braku zawodników z absolutnego topu. The Reds posiadają w prawdzie świetnych i ambitnych piłkarzy, ale w momencie gdy jakiś z nich osiąga wyższy poziom momentalnie wykupowany jest przez Barcelonę, Real czy nawet inne zespoły w Premier League. W obliczu zmieniającej się kadry i braku naturalnego, przywiązanego do klubu lidera ciężko będzie sięgnąć po tytuł, a jeszcze ciężej obronić takowy w przyszłości. Patrząc na dzisiejszą kadrę Liverpoolu już wiemy że Salah nie zabawi tam zbyt długo, a i na Mane znajdzie się pewnie chętny. Oczywiście w tym miejscu pojawią się nowi, perspektywiczni gracze – jak choćby afiszowany Naby Keita, ale i tacy zostaną w kilka lat odesłani do bogatszych klubów. Wydaje się zatem, że tak długo jak Liverpool nie będzie w stanie utrzymywać gwiazd w klubie tak długo nie zdobędzie tytułów. A te pomogły by w przerwaniu błędnego koła.

 

2 Comments Add yours

  1. glog pisze:

    spoko tekst ale szkoda ze nie wspomniales o Gerrardzie i jego poslizgu co de facto zabrał mistrzostwo w sezonie 2013 2014

    1. Dawid Wachowiak pisze:

      Istotnie pominąłem ten wątek. Faktycznie prawdopodobnie zdobyliby mistrza gdyby nie ten incydent, ale nadal mam wrażenie, że to byłoby „mało przekonujące mistrzostwo”. Miejmy nadzieję ze Klopp w końcu „poustawia” ten zespół 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *