Tajemnice Masonów – część 9 – ostatnia

Interpretacja Czarodziejskiego fletu jest od dziewiętnastego wieku przedmiotem  badań i naukowych debat, ale także sporów muzykologów, teatrologów, jak i miłośników opery. Na tę operę można różnorako spojrzeć. Możemy ją odczytywać jako baśń dla dzieci, traktat moralny, ludową opowiastkę, klasyczny singspiel, operę romantyczną, komedię, dramat z happy endem czy nawet dzieło feministyczne.

Celem moich wpisów było zwrócenie uwagi, iż wśród wielu różnych odczytań tego dzieła na dużą uwagę zasługuje perspektywa związana ze Sztuką Królewską. Starałam się przywołać najważniejsze cechy wolnomularskiego światopoglądu, jakie zawarte są w tej operze, choć wiem, iż tematyka ta jest szeroka i miejscami jeszcze osnuta tajemnicą.

Starałam się ukazać Mozarta, jako postać,  która uchodzić może za wzór idealnego masona, żyjącego zgodnie z wartościami wolnomularskimi i która poprzez swoje dzieła sprawiła, iż cząstka tego ezoterycznego kręgu jest dostępna także nam – profanom.

Znalezione obrazy dla zapytania mozart wikipedia
foto: wikipedia.pl

W libretcie, jak i w muzyce,  autorzy  ukryli wiele symboli i rytualnych odniesień, szczególnie ukazany został rytuał przyjęcia do Loży wolnomularskiej, który wieńczy pierwszy akt opery. Dotyczy to stopnia ucznia. Według wielu badaczy rytuał wtajemniczenia jest fundamentalnym elementem łączącym różne Loże i ryty.

Według mnie Czarodziejski flet łączy dwa światy – wolnomularski i profanów. Jest niejako bramą do świątyni, którą także i my niewtajemniczeni możemy choć na chwilę przekroczyć. Tak jak Mozart 14 grudnia 1784 roku przekroczył próg świątyni, tak dzięki niemu od 30 września 1791 roku możemy być naocznymi świadkami wtajemniczania Tamina i  Paminy na scenach operowych całego świata.

Jestem ciekawa, jak Państwo interpretują tę operę i czy znajdują tam, podobnie jak ja wątki wolnomularskie. Warto się osobiście przekonać na przykład w Poznaniu, gdzie w Teatrze Wielkim grany jest Czarodziejski flet.

Poprzednie części:

Tajemnice Masonów – część 8

Tajemnice Masonów – część 7

Tajemnice Masonów – część 6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *