Sócrates – jedyny taki geniusz

Brazylia od dziesięcioleci wytycza trendy w światowej piłce. To ona kształtuje najwięcej piłkarskich geniuszy. Oczywiste jest więc, iż ciężko błyszczeć na tle tak doborowego towarzystwa jak Ronaldo, Pele, Ronaldinho czy Garrincha. Wówczas trzeba być istnym piłkarskim geniuszem i fenomenem jakim z pewnością był Sócrates.

Gdzie narodził się geniusz

Konotacje jakie cisną się na usta w przypadku pseudonimu tego zawodnika nie są bezpodstawne. Człowiek ten poza byciem genialnym wirtuozem futbolu posiadał również stopień doktora nauk medycznych, czym zajmował się już po zakończeniu barwnej kariery. Kariery, którą rozpoczął w 1974, w wieku 20 lat, w miejscowym Botafogo. Pierwsze lata piłkarskiej przygody to błyskawiczny rozwój oraz ćwiczenie umiejętności, które już w owym czasie były zdumiewające. Po czterech latach pobytu w Botafogo Sócrates decyduje się na transfer do Corinthians. W tym brazylijskim klubie staje się on legendą. Mimo sporego wzrostu – 193cm – Sócrates wyróżniał się niesamowitym dryblingiem, szybkością oraz wizją gry. Już we wczesnych latach kariery wykształcił również niebywałą umiejętność zagrywania piłki piętką. Zdolność ta już do końca kariery pozostała jego firmowym zagraniem.

Sócrates w barwach rodzinnego Corinthians
Sócrates w barwach rodzinnego Corinthians

Kolejne tytuły

W czasie gry w Corinthians Sócrates zdobył ponad 170 bramek w 300 spotkaniach, grając na pozycji rozgrywającego. Dodatkowo w czasie reprezentowania barw tego klubu pojechał na pamiętny mundial w 1982 roku. Na tej wielkiej sportowej imprezie, naszpikowanej gwiazdami był kapitanem swojej reprezentacji oraz jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy Canarinhos. Z reprezentacją grał również na kolejnym mundialu, w 1986 roku, już jako piłkarz Brazylijskiego Flamengo. Po drodze Sócrates zaliczył także epizod we włoskiej Fiorentinie, aby przy końcu sportowej kariery wrócić do ojczyzny i grać tam dla wcześniej wspomnianego Flamengo, Santosu oraz ponownie Botafogo.

Jako piłkarz Socrates osiągnął niemal wszystko co mógł. Mimo, że większość kariery spędził w ojczyźnie stał się bożyszczem oraz niezwykle rozpoznawalnym zawodnikiem. O jego klasie oraz umiejętnościach świadczyć może fakt, iż został wybrany do listy FIFA 100 – zestawienia najlepszych piłkarzy XX wieku, układanego przez organizację FIFA, we współpracy z legendarnym Pele.

Sócrates reprezentujący Brazylię na mundialu w 1986 roku
Sócrates reprezentujący Brazylię na mundialu w 1986 roku

Życie poza boiskiem

Sócrates był również charakterystyczną postacią poza światem piłki. W czasie kariery oraz po jej zakończeniu znany był z prowadzeniem mało sportowego trybu życia. Nadużywał on bowiem alkoholu oraz papierosów. Znany był również jego pociąg do imprez. Jednak mimo tego pozostawał on intelektualistą, można by rzec nawet geniuszem. Jeszcze przed rozpoczęciem kariery dał on się bowiem poznać jako sportowy felietonista oraz inteligent. Po jej zakończeniu natomiast był komentatorem sportowym oraz piłkarskim ekspertem.  Dodatkowo prowadził on swoją klinikę medyczną oraz brał czynny udział w życiu politycznym kraju.

Uwielbiany, kontrowersyjny, ale przede wszystkim genialny – taki był Sócrates. Mimo poza boiskowych ekscesów oraz zmagań z chorobą alkoholową, a w konsekwencji przedwczesnej śmierci świat zapamiętał go jako uśmiechniętego wirtuoza. Jego styl gry, drybling i charakter na stałe zapisały się w annałach brazylijskiej piłki. Mimo dość krótkiej kariery stawiany jest w rzędzie z największymi piłkarskimi sławami, co podkreśla jedynie jego talent. To istny geniusz – zarówno na boisku jak i poza nim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *