Gdzie się podziali tamci obrońcy?

dnia

Zgodnie ze starą maksymą piłkarską: „Ofensywa pozwala wygrywać mecze, defensywa wygrywa tytuły” oraz coraz większej dostępności utalentowanych piłkarzy wydawać by się mogło, że defensorzy podobnie jak gracze innych rejonów pola będą pobijać kolejne rekordy dominując nad zawodnikami zeszłych epok.

Tak się jednak nie dzieje. Wielu obserwatorów piłkarskiego widowiska – w tym i ja – z rozrzewnieniem wspomina czasy catenaccio wtórując zachwyty nad takimi nazwiskami jak Maldini, Zanetti, Cannavaro, Puyol czy Nesta. Czy oznacza to, że pokolenie tych atletów było tak świetne, magiczne i wyszkolone, że nie da się wycisnąć więcej z myśli szkoleniowej linii defensywy? Czy ów pokolenie pokazało ostateczną formę obrońcy, wydając na świat takich geniuszy?

Javier Zanetti jako przykład obrońcy idealnego
Javier Zanetti jako przykład obrońcy idealnego

Zmiana ideału obrońcy

Tym zawodnikom nie sposób odmówić ciężkiej pracy, talentu, determinacji czy wizji. Tym co w dużej mierze jednak różnicuje te legendy od współczesnych graczy jest zmiana definicji typowego obrońcy na przestrzeni lat. W „klasycznej” formacji obrońcy mają pełnić rolę ścian przez które nie da się przejść. Do ich zadań należy tylko obrona dostępu do bramki i odcinanie napastników od piłek. W nowoczesnym futbolu obrońcy muszą podłączać się pod akcje ofensywne zespołu dodając do klasycznych zadań również role kreacyjne. Dlatego też ciężko w takich warunkach o wykreowanie „typowej ściany”. Nowoczesny obrońcy bowiem to w dużej mierze dobre podania, gra pozycyjna i dynamika w miejsce dawnej statycznej, ale precyzyjnej gry „na tyłach”. Ponieważ piłkarz taki musi znać szerszy wachlarz zagrań i szkolić się w większej liczbie umiejętności naturalnym jest, iż umiejętności stricte defensywne u typowego obrońcy obniżyły się w stosunku do choćby lat 90′.

 

Inne czasy, inne formacje

Redefinicja funkcji typowego obrońcy dokonała się we współczesnym futbolu głównie poprzez zmianę sposobu taktycznego ustawienia piłkarzy. Boczni obrońcy często pełnią rolę „wing-backs” grając bliżej środka pola znacznie częściej pomagając w rozgrywaniu piłki skrzydłami. Taka zmiana „wyciągnęła” w górę całą linię obrony nierzadko dołączając ją niemal pod linię pomocy. Dobrym przykładem może być choćby ustawienie Barcelony. Podczas gdy Jordi Alba i Roberto pełnią funkcją „drugich skrzydłowych” Pique i Umtiti często podchodzą pod linię środkową zabezpieczając pozycję kreatywnie grającego Busquetsa, nierzadko dołączając do linii pomocy i rozgrywając piłki. W takim stylu gry zwyczajnie nie ma miejsca na typowego libero „uwięzionego” na własnej połowie czekając na kontratak przeciwnika. W obliczu takich formacji łatwiej obnażyć błędy ustawienia, dużo łatwiej je wykorzystać, a przy tym zdecydowanie prościej zauważyć błąd „zwyczajnemu” widzowi.

Jordi Alba jako przykład nowoczesnego obrońcy-skrzydłowego
Jordi Alba jako przykład nowoczesnego obrońcy-skrzydłowego

Futbol totalny

Kolejnym aspektem jest coraz bardziej pożądana wymienność pozycji. Najbardziej pożądani dziś gracze to tacy, których pozycja na boisku może zmieniać się pod wpływem zmiany stylu gry czy taktyki. Przykładem może być tutaj choćby Joshua Kimmich – nominalny prawy obrońca, mogący grać też na środku obrony oraz środku pola. W takim modelu klubu, przypominającym futbol totalny Cruiffa zawodnicy są bardziej uniwersalni, a klasyczni obrońcy nie mają prawa bytu ze względu na małą plastyczność.

Pomimo niewątpliwego talentu i umiejętności takich piłkarzy jak Varane, Marquinhos, Bailly czy Umtiti czasy „ścian defensywnych” minęły – przynajmniej do czasu zaadaptowania klasycznych ustawień do nowoczesnego futbolu. Choć osobiście brakuje mi takich graczy wcale nie oznacza to jednak pogorszenia umiejętności tychże obrońców. Ich inny rozkład często daje ciekawe efekty, a możliwość wsparcia gry kreacyjnej obrońcami choć do niedawna nieco abstrakcyjna dziś doskonale komponuje się z dynamiczną, taktyczną grą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *