Co się dzieje latem w teatrze?

dnia

Wakacje to zawsze dość szczególny czas dla kultury. Raczej myślimy o wypoczynku, chociaż na chwilę chcemy mniej intelektualnego wysiłku. Wybieramy częściej plener i piękny krajobraz, niż budynki i instytucje. Mamy wrażenie, że wszystko na te dwa miesiące zwalnia, chowa się w cieniu, albo powoli szykuje się na następny sezon. Oczywiście, kina działają tak samo, domy/ centra kultury uruchamiają cykle rozmaitych warsztatów dla różnych grup wiekowych… Ale co się dzieje latem w teatrze?

 

Na ogół teatry instytucjonalne, czyli takie, których sezon zaczyna się we wrześniu, a kończy w czerwcu (trochę jak rok szkolny) zwalniają tempo na wakacje. Nie ma spektakli, ani żadnych wydarzeń towarzyszących, raczej przygotowuje się nowe premiery.

Są jednak takie instytucje, które nie zwalniają tempa nawet latem i mają swoją ofertę dla fanów freaków teatralnych nawet teraz.

Jedną z nich jest Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Lipiec i sierpień wypełnione są ciekawymi propozycjami oraz (uwaga!) zapowiedzią premiery „Damy i huzary” w reżyserii Adama Orzechowskiego. Dla jednych będzie to urozmaicenie pobytu nad morzem, dla innych okazja, żeby ruszyć się z domu i pojechać do jednego z największych ośrodków kulturalnych w Polsce.

Adam Orzechowski (zdjęcie ze strony Teatru Wybrzeże)

Zostajemy jeszcze na chwilę nad morzem. Paweł Aigner i jego „Zakochany Szekspir” na podstawie scenariusza filmowego Marca Normana i Toma Stopparda. Propozycja lekka, zabawna, poza tym z możliwością skonfrontowania wizji teatralnej ze znaną większości wizją filmową. Kierunek – Gdański Teatr Szekspirowski.

fot. Karolina Misztal

Na początek lipca swoją propozycję dał także Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. „W co się bawić?”, czyli coś dla fanów Wojciecha Młynarskiego – jego utwory w nowej odsłonie i interpretacji. Ponadto w dość nietypowych okolicznościach – bohaterzy są w ośrodku, w którym podstawowym środkiem terapeutycznym są piosenki tego artysty.

Stolica też nie ustępuje. Idźcie do Nowego Teatru na Madalińskiego. Pozytywnie nastrajająca przestrzeń. I chociaż latem trochę mniej teatralnie, to jak najbardziej kulturalnie – pokazy filmów, koncerty, warsztaty ruchowe, joga… Jest też oferta dla dzieci. Czyli każdy znajdzie coś dla siebie.

grafika ze strony Nowego Teatru

To tylko kilka propozycji od znanych instytucji. Jednak dla Ciebie lato może być czasem na nadrobienie zaległości z Teatrem Telewizji, czasem na research teatralnych książkowych nowości czy wybrania się na nowe impro w plenerze. Albo… czasem na leżenie do góry brzuchem.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *