Przewidywania Oscarowe

To już dzisiaj. Najgorętsza noc w branży. Postanowiłem przejrzeć typy buckmacherów i spróbować przewidzieć kto dzisiaj zwycięży w najważniejszych kategoriach. Oczywiście Oscary nie zawsze wygrywają najlepsi, więc niektóre wybory będę opatrywać moim własnym zdaniem, kto powinien wyjść dzisiaj z Kodak Theatre z najcenniejszą nagrodą filmową.

Przed przewidywaniami zapraszam do zapoznania się z naszymi recenzjami nominowanych filmów:

Moonlight

Manchester by the Sea

La La Land

Nowy początek

Najlepszy film

mv5bmtq4mzqxmtgznv5bml5banbnxkftztgwmzu0ota1mdi-_v1_sy1000_sx675_al_
Foto:IMDB

Kto wygra: La La Land 

Mimo iż ma w tym roku konkurencje dosyć wyrównaną, to zwycięzca może być tylko jeden. La La Land oczarowała wszystkich, a widzowie podzieli się na tych co pokochali film i na tych co pokochali trochę mniej. Na dodatek to też dobry zwycięzca z punktu widzenia PR-u. W końcu jest to film o Hollywood i słodko-gorzkim klasycznym American Dream.

Kto powinien wygrać: Manchester by the Sea 

Najbardziej z tego zestawienia oczarował mnie film Kennetha Lonergana. Swoją dojrzałością, emocjonalną powściągliwością i odważnym komediodramatem. Jednak jest to film zbyt niezależny nawet na nominacje, a co dopiero na triumf.

Najlepszy reżyser

mv5bmjiyotu5mta1mf5bml5banbnxkftztgwnje5odk3mdi-_v1_sy1000_cr007041000_al_
Foto:IMDB

Kto wygra i powinien wygraćDamien Chazelle 

Udowodnił dobitnie, że daleko mu od klasycznego One Hit Wonder. W La La Land widzimy, że Chazelle to przede wszystkim mistrz inscenizacji. Młody, zdolny i na dodatek perfekcyjnie grający Hollywoodzkimi kliszami wyprzedza konkurentów o kilometry.

Najlepsza pierwszoplanowa aktorka

mv5bmjm5mtu4odg1mv5bml5banbnxkftztgwntm0mtc5ote-_v1_sy1000_cr0015031000_al_
Foto:IMDB

Kto wygra i powinien wygrać: Emma Stone 

Jej kreacja jest lepsza od całego filmu. Na ekranie żyje każdą sceną, wszędzie jej pełno. Emma stanowi ciekawą kontrę do nijakiego Goslinga. Jest to też potwierdzenie jej wielkiego talentu, który przebijał się od kilku lat do mainstreamu. Można by powiedzieć, że w końcu Pani Stone trafiła na rolę idealną dla siebie.

Najlepszy pierwszoplanowy aktor

mv5bmtuzmjmyntcznv5bml5banbnxkftztgwotc3njg4mdi-_v1_sy1000_cr0014991000_al_
Foto:IMDB

Kto wygra: Denzel Washington 

Podziękujmy tutaj polskim dystrybutorom… Oczywiście niekwestionowanym faworytem jest Casey Affleck. Ale na korzyść Denzela działają dwa fakty. Pierwszy to  kac po zeszłorocznych Oscarach i sprawie Afroamerykanów. Drugi to niesłabnące kontrowersje dotyczące sprawy molestowania seksualnego w którą zamieszany jest Affleck (po szczegółowe info zapraszam tutaj). Jeżeli Washington wygra, to będzie jego trzecia  statuetka w karierze czym zrówna się z Jackiem Nicholsonem i Danielem Day Lewisem.

Kto powinien wygrać: Casey Affleck Dlaczego? Bo zasłużył jak cholera.

Najlepsza drugoplanowa aktorka

mv5bmji4ndmxntuwnv5bml5banbnxkftztgwnju3njg4mdi-_v1_sy1000_cr006661000_al_
Foto:IMDB

Kto wygra: Viola Davies 

I znowu tutaj jest problem z dystrybucją Fences. Mogę tylko powiedzieć, że lubię Davies i z statuetki dla niej się ucieszę.

Kto powinien wygrać: Michelle Williams

Podobnie jak Affleck udowodniła, że minimalistyczne aktorstwo wciąż ma się dobrze. Michelle jest na ekranie może przez 20 minut filmu, ale jej kreacja dewastuje widza. Wielkie aktorstwo nie liczy się w czasie ekranowym.

Najlepszy drugoplanowy aktor

mv5bmtuwmdiwntc3mv5bml5banbnxkftztgwndkxmdu0mdi-_v1_sy1000_sx1500_al_

Kto wygra i powinien wygrać: Mahershala Ali 

Kolejny aktor w zestawieniu, który nie gości zbyt długo na ekranie. Mimo wszystko w jego występie jest tyle charyzmy, że mógłby nią obdarzyć połowę nominowanych. W roli mentora wypada przekonująco. Jego rola też pomaga wybrzmieć temu kontrastowi społecznemu, który Barry Jenkins próbuje przez resztę swojego filmu nieudanie uzyskać.

To rozdanie będzie bardzo przewidywalne. Jedyną zagadką jest rezultat pojedynku Washington vs Affleck. W kategoriach technicznych pewnie druzgocące zwycięstwo odniesie La La Land. Choć chciałbym, żeby jakąś tam nagrodę zdobyli jeszcze Lobster Nowy początek. Rezultaty poznamy oczywiście jutro rano.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *