Przegląd festiwalowy – sierpień

dnia

Po świetnych koncertach Open’era powracam po raz ostatni w tym sezonie z festiwalowym przeglądem – tym razem pokrótce opowiem, dokąd warto wybrać się w sierpniu. Jak zwykle, wydarzeń nie brakuje!

Nikomu w Polsce nie trzeba przedstawiać imprezy Pol’and’Rock Festival – może poza tymi, którzy bardzo utrwalili sobie jego legendarną poprzednią nazwę – Przystanek Woodstock. W tym roku festiwal odbędzie się między 1 a 3 sierpnia, tradycyjnie w Kostrzynie nad Odrą. Mówi się, że to impreza, na którą warto się wybrać głównie dla niesamowitej atmosfery (i nie mogę się z tym nie zgodzić), dopiero w drugiej kolejności dla koncertów, jednak jak na darmowe wydarzenie, tegoroczny line-up jest naprawdę bardzo dobry.

Imprezę otworzy występ Ziggy’ego Marley’a, syna legendarnego Boba, który podobnie jak ojciec, tworzy muzykę reggae. Później na dużej scenie pojawi się amerykańska grupa Black Stone Cherry, będzie to jej trzeci koncert w Polsce, zaś po nich zagrają The Addicts – brytyjska grupa punk rockowa, działająca od 1975 roku. Wydarzeniem dnia z pewnością będzie występ formacji Gogol Bordello, która bardzo chętnie koncertuje w naszym kraju, za każdym razem prezentując ogromną energię i dawkę świetnej, punkowej muzyki z elementami zaczerpniętymi z tradycji romskich. Tego dnia zaprezentują się także między innymi Pablopavo i Ludziki oraz Cyrk Deriglasoff.

Wśród polskich artystów, którzy zaprezentują się 2 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą, znaleźli się między innymi Krzysztof Zalewski, Moskwa, Sidney Polak, Golden Life, Acid Drinkers oraz Bokka. Jeśli chodzi o gwiazdy zagraniczne, warto zwrócić uwagę na Lordi – fiński zespół heavy-metalowy, który w 2006 roku wygrał 51. Konkurs Piosenki Eurowizji – myślę, że wielu woodstockowiczów (pol’and’rockowiczów?) za ich sprawą powróci na krótki moment pamięcią do czasów dzieciństwa… Oprócz Lordi, tego dnia zagra również supergrupa Prophets of Rage, w skład której wchodzą muzycy Rage Against The Machine, Public Enemy i Cypres Hill. Będąc na Pol’and’Rock, tego koncertu po prostu nie wolno ominąć.

W ostatni dzień festiwalu będziemy mieli okazję podziwiać między innymi Agnieszkę Chylińską, Kult, Terrific Sunday, Decapitated oraz formację Dr Misio. Gwiazdą dnia będzie grupa Skunk Anansie, która występowała w Polsce już kilkanaście razy i cieszy się w naszym kraju dużą popularnością (kilka lat temu zorganizowali tu nawet trasę koncertową). Zagrają także Crystal Fighters, którzy w marcu tego roku wydali swój czwarty album.

Zachęcam do zajrzenia na oficjalną stronę internetową festiwalu, ponieważ omówienie każdego artysty, który zaprezentuje się podczas niego, wymagałoby chyba napisania kilku artykułów. Nie wspominając o szerokim spektrum bardzo ciekawych spotkań i warsztatów w Akademii Sztuk Przepięknych.

W tym samym czasie w Katowicach rozpocznie się kolejna edycja OFF Festival, która potrwa do 2 do 4 sierpnia. Standardowo, wydarzenie będzie okazją do poznania wielu świetnych, alternatywnych projektów, a także podziwiania tych, którym udało się przebić do mainstreamu i osiągnąć duży sukces. W tym roku wystąpi między innymi brytyjska grupa Suede, jedna z legend britpopu, znana dzięki takim hitom jak „Life is golden”, „Beautiful ones” czy „Trash”. W zeszłym roku wydali nowy album. Pojawi się także zespół Foals, który co kilka lat chętnie wraca do Polski – założony w 2005 roku w Oxfordzie, utrzymujący swoją muzykę w kategorii dance-punk. Pojawi się także Jarvis Cocker, lider legendarnej angielskiej grupy Pulp. Zaprezentuje swoje najnowsze sceniczne wcielenie w projekcie JARV IS… entuzjastycznie przyjętym na Wyspach.

W Katowicach będziemy mieli również okazję usłyszeć na żywo amerykańską grupę Durand Jones & The Indications, tworzącą utwory z pogranicza soul i funku. Tego samego dnia zaprezentuje się raper slowthai (oryginalna pisownia), znany z zaangażowanych politycznie tekstów piosenek, dotyczących między innymi Brexitu. Warto zwrócić także uwagę na grupę Superorganism, podobnie jak większość wymienionych powyżej – również brytyjską, ale inną muzycznie, bo art/synth/electro-popową. Grupa wystąpiła w zeszłym roku na Open’erze. Na OFF Festival pojawi się także Honey Dijon, która jest amerykańską transpłciową DJ-ką oraz Stereolab – londyński indie-rockowy zespół z lat dziewięćdziesiątych.

Wśród polskich artystów, którzy wystąpią w Katowicach, wymienić można zielonogórską elektroniczną grupę Niemoc, formację Santabarbara, Pablopavo i Ludziki z Naprawdę Dużym Zespołem, Jana-rapowanie, Tęskno czy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

W połowie sierpnia warto się wybrać do Krakowa, gdzie 16 i 17 sierpnia odbędzie się Kraków Live Festival.  Pierwszego dnia wystąpią Krzysztof Zalewski, a także znany dzięki współpracy z Major Lazor przy utworze „Lean on” DJ Snake, amerykański raper Ski Mask the Slump God i gwiazda wieczoru – Macklemore, dla którego będzie to czwarty występ w Polsce.

17 sierpnia zaprezentują się amerykański (co ciekawe, urodzony na oceanie) muzyk Masego, Post Malone, formacja Years & Years oraz Calvin Harris, szkocki DJ znany ze współpracy z takimi artystami jak Florence Welch, Rihanna, Katy Perry czy Ellie Goulding.

Po raz kolejny mogłabym napisać, że będzie się działo, ale sobie podaruję…

Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć wspaniałej zabawy każdemu sierpniowemu festiwalowiczowi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *