Piłkarskie historie XVI: Nieznani za młodu

dnia

Rosnąca popularność futbolu przynosi każdego roku niezliczoną ilość talentów. Te odkrywane masowo w akademiach piłkarskich już od najmłodszych lat trenują z najlepszymi, by kiedyś zając ich miejsce. Historia piłki nożnej zna jednak przypadki piłkarzy, którzy byli kompletnie nieznani za młodu, zostając później wielkimi gwiazdami.

 

Skromny rybak z Kolumbii

O historii tego piłkarza zrobiło się głośno gdy ten zamieniał Sevillę na włoski Milan. Mowa oczywiście o Carlosie Bacce – znanym napastniku oraz reprezentancie Kolumbii. Karierę piłkarską zaczął on w wieku 20 lat, pracując równocześnie jako rybak w ojczystej wiosce. Z uwagi na jego niebagatelny talent szybko został wcielony do dorosłej kadry Atletico Junior, dla której strzelił finalnie ponad 70 bramek. Następnie przeniósł się do Club Brugge oraz Sevilli, w której osiągnął status bardzo solidnego piłkarza. Mimo, iż nigdy nie był gwiazdą światowego formatu, jego historia stała się przykładem dla wielu dzieci mieszkających w biednych dzielnicach Kolumbii.

Młody Carlos pracujący jeszcze jako poławiacz ryb
Młody Carlos pracujący jeszcze jako poławiacz ryb

 

Najbardziej znany 8-ligowiec

Jamie Vardy podobnie jak poprzednik karierę piłkarską zaczął w wieku 20 lat – w ósmej lidze angielskiej. Jako ze pochodził on z dość biednej rodziny zmuszony był jednocześnie pracować w fabryce włókienniczej. W tym okresie Jamie zarabiał około 30 funtów tygodniowo, b w ciągu następnych 10 lat zwiększyć tę kwotę do oszałamiających 80 000 funtów tygodniówki. W międzyczasie młody Vardy przeszedł długą drogę przez 5-ligowy  Fletwood, Halifax Town oraz Leicester. W barwach tego ostatniego najpierw błyszczał na zapleczu ekstraklasy brytyjskiej. W następnym sezonie wywalczył z klubem dość sensacyjne utrzymanie w lidze, by rok później zdobyć z nią mistrzostwo Anglii. Mało tego Jamie zdobył nagrodę piłkarza roku oraz pobił rekord legendarnego Ruuda van Nistelrooya w ilośći spotkań z rzędu ze strzeloną bramką.

 

Algierski król asyst

Swego czasu Leicester miało fenomenalnego „nosa” do odkrywania piłkarzy z gigantycznym, acz mocno ukrytym talentem. Tak oto, w 2014 oprócz Vardiego w klubie pojawił się także Riyad Mahrez. Ten filigranowy algierski pomocnik przywędrował do ekipy z drugoligowego francuskiego Le Havre. W ekipie z Hawru algierczyk występował od 2010 roku, jednak pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał w 2011. Mimo, iż jego kariera nabrała niesamowitego rozpędu, a sam zawodnik łączony był z odejście do Romy czy też Barcelony, nastoletni Mahrez nie przyciągał uwagi skautów ogrywając się w lokalnym klubiku. Sam moment gry w Le Havre także nie zwiastował wielkiej kariery. Wprawdzie obserwowały go drużyny pokroju Olimpiku Lyon, jednak głównie w charakterze gry w drużynach młodzieżowych lub rezerw.

Mahrez (z lewej) oraz Verdy (z prawej) w barwach Leicester
Mahrez (z lewej) oraz Verdy (z prawej) w barwach Leicester

 

Bramkarska gwiazda Hiszpanii

Keylor Navas to kostarykański bramkarz, o którym zrobiło się głośno w 2014 roku, w czasie niezwykle udanego dlań mundialu. Zanim jednak Navas dał się poznać jako czołowy bramkarz kontynentu amerykańskiego czy gwiazda Realu Madryt występował wiele lat w ojczystej lidze. Przełom nastąpił dopiero w 2010 roku gdy zakontraktowaniem wówczas 24-letniego bramkarza zainteresowały się amerykańskie Chivas USA, polska Wisła oraz hiszpańskie Albecete. Keylor ostatecznie wybrał ten ostatni klub, który stał się odskocznią do jego kariery w Levante, reprezentacji oraz finalnie w Realu Madryt.

 

Król jest tylko jeden

Roger Milla – ten sympatyczny afrykański piłkarz to żywa legenda Kamerunu oraz jeden z najstarszych piłkarzy, którzy strzelili bramkę na mundialu. Młody Roger nie był wcale znanym zawodnikiem jakiejś szkółki piłkarskiej. Ten ogrywał się do 22 roku życia w ojczyźnie. Następnie przeniósł się do Francji gdzie początkowo grał w Valenciennes. Piłkarski świat usłyszał o nim na dobre w wieku niemalże 30 lat, gdy ten zdobył puchar Francji wraz z AS Monaco. To zaowocowało późniejszym transferem do Bastii. Jednakże prawdziwą sławę oraz piłkarską nieśmiertelność Roger osiągnął w wieku 38 lat w kadrze Kamerunu. Na mundialu w 1990 roku poprowadził swój kraj do ćwierćfinału rozgrywek. Świat zapamięta go także jako piłkarza inicjującego cieszynki. I to w jaki sposób. Na pamiętnym mundialu celebrował on bowiem bramki charakterystycznym tańcem przy chorągiewce boiskowej. Milla wystąpił również na następnym mundialu strzelając bramkę jako ponad 42 letni zawodnik.

Charakterystyczna cieszynka Rogera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *