Piłkarskie historie XV: Bracia grających dla różnych reprezentacji

Historia futbolu zna naprawdę niesamowite przypadki. Wśród nich znaleźć możemy zarówno wzniosłe historie rodzinne ocierające się o patos, jak i sytuacje w której bracia grają dla dwóch różnych kadr. Zwłaszcza te drugie – bratobójcze walki bywają szczególnie emocjonujące.

O ile w przypadku rozważań nad piłką klubową sytuacja ta nie wydaje się dziwna – w końcu jeden z braci może być obdarzony mniejszym talentem – o tyle w przypadku poziomu reprezentacyjnego jest to sytuacja dziwna, kuriozalna i niecodzienna. Może się bowiem zdarzyć tak, iż bracia wychowywani przez tych samych rodziców, w tym samym domu zmuszeni będą stoczyć bratobójczą walkę stając naprzeciw siebie w czasie turniejów reprezentacyjnych.

Bracia Boatengowie

Ci bracia stanowią onegdaj najbardziej rozpoznawalny przykład bratobójczej konfrontacji. Urodzeni w Niemczech bracia – Kevin Prince oraz Jerome zdecydowali się na obranie różnych dróg kariery. Choć obaj zaczynali karierę w Herthcie Berlin, z czasem wyraźnie uwidocznił się talent Jerome’a, który przyćmił starszego z braci. Różnica ta przeniosła się również na grunt reprezentacyjny. Kevin Prince oraz Jerome od wczesnych lat wybrali różne ścieżki kariery reprezentacyjnej – odpowiednio Ghany oraz Niemiec. Pierwszy raz bracia stanęli naprzeciw siebie w 2010 co zatrzęsło ówczesnym piłkarskim światem. Mało znanym faktem dotyczącym tejże rodziny jest George – najstarszy z braci, który reprezentował barwy Holandii w 4 spotkaniach, a który zakończył karierę w 2013 roku.

Troje braci we wspólnym wywiadzie
Troje braci we wspólnym wywiadzie

Bracia Mandanda

Bracia Boatengowie są z pewnością niezwykli, jak jednak nazwać czwórkę braci grających na tych samych pozycjach, jednak w 2 różnych reprezentacjach? Taka sytuacja ma miejsce w przypadku rodziny Mandanda. Najstarszy z braci – Steve – wieloletni bramkarz francuskiej Marsylii jest reprezentantem Francji. Młodszy z braci – Parfait – wybrał z kolei grę dla reprezentacji Demokratycznej Republiki Kongo. Trzeci z braci – Riffi – ogrywający się w Ajaccio początkowo grał dla drużyn młodzieżowych Francji, by w końcu wybrać grę dla DR Kongo, podobnie jak starszy brat. Natomiast najmłodszy z rodzeństwa – Over – na co dzień gracz rezerw Bordeux nie wybrał jeszcze reprezentacji. Co ciekawe bracia Steve oraz Parfait mogli spotkać się na poziomie reprezentacyjnym dwa lata przed legendarnym spotkaniem braci Boateng. Jednak podczas meczu towarzyskiego między ich kadrami, zagrali oni w dwóch różnych połowach meczu, niejako mijając się.

Rodzeństwo Mandanda - grafika z serwisu http://blog.goal-foot.com
Rodzeństwo Mandanda – grafika z serwisu http://blog.goal-foot.com

 

Katalońskie rodzeństwo Alcantara

Młodzieżowe drużyny Barcelony z pewnością zrzeszają wielu niesamowitych piłkarzy. Jednak co powiedzieć o rodzeństwu Alcantara, które znało się z różnych szczebli La Masii, by w końcu wspólnie występować w dorosłej kadrze „Dumy Katalonii”. Starszy z braci – Thiago poza grą w Bayernie Monachium zdecydował się reprezentować barwy Hiszpanii, podczas gdy młodszy z nich – Rafinha pozostał przy grze dla Brazylii.

Rodzeństwo Alcantara podczas zmagań klubowych
Rodzeństwo Alcantara podczas zmagań klubowych

Bracia Pogba

Paul Pogba to bohater jednego z najdroższych transferów w historii, a zarazem jeden z najlepszych pomocników świata oraz ostoja reprezentacji Francji. Niewielu jednak wie, że ten utytułowany piłkarz posiada aż 2 piłkarskiego rodzeństwa – trzy lata starszych braci Fiorentina oraz Mathiasa zasilających kadrę Gwinei. Pierwszy z nich to obrońca na co dzień grający w lidze francuskiej, drugi – dużo mniej znany gra obecnie na pozycji napastnika w Sparcie Rothherdam.

Bracia Pogba celebrujący drugie miejsce Juventusu w Champions League
Bracia Pogba celebrujący drugie miejsce Juventusu w Champions League

Bracia Xhaka

O tej dwójce zrobiło się głośno stosunkowo niedawno gdy bardziej utalentowany z rodzeństwa – Granit – zamienił Borussie Mönchengladbach na Arsenal. Starszy, ale mniej znany Taulant gra obecnie w FC Basel. Co ciekawe braci podobnie jak Boatengowie rozpoczynali piłkarską kareirę w tym samym klubie, którym jest obecny klub Taulanta. Bracia spotkali się na europejskich boiskach w 2016 roku gry Szwajcaria (której barwy reprezentuje Granit) podejmowała dwukrotnie, w ramach fazy grupowej Albanię (kraj Taulanta).

Starcie reprezentacyjne braci w fazie grupowej ME 2016
Starcie reprezentacyjne braci w fazie grupowej ME 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *