Piłkarskie historie XIV: Absurdalne kontuzje

Kontuzja dla sportowca często tożsama jest z wyrokiem. Miesiące absencji, długotrwała rekonwalescencja czy ewentualne powikłania po zaleczeniu urazu jeżą włosy na głowie piłkarzy całego świata. Na szczęście zdecydowana większość z nich nie jest poważna, a drobna część, głównie ze względu na swą groteskowość bywa zabawna.

#15 Nieśmiertelny Ibra
O niezniszczalności i twardości Szweda wiedzą chyba wszyscy kibice oraz piłkarze jacy na przestrzeni lat grali z bogiem futbolu. Ten wielokrotnie udowadniał, że to kontuzje powinny bać się jego. Niestety to czego nie zrobił boisko czy przeciwnik, zrobił sam Zlatan. Ten w czasie meczu Milanu z Fiorentiną tak ekspresyjnie wykonał wymach ręką, iż zerwał w niej więzadła.

#14 Jak ty dostałeś prawo jazdy?
O szczególnej ostrożności oraz koncentracji w czasie obsługi samochodów wiedzą wszyscy. Wydaje się jednak, iż o tym zapomniał ówczesny gracz Sevilli – Ever Banega. Ten, podjeżdżając na stację benzynową zapomniał zaciągnąć hamulca ręcznego, w efekcie czego, w czasie tankowania pojazdu ten przetoczył się po stopie piłkarza odbierając mu radość z gry na parę miesięcy.

#13 Douglas i niebezpieczny autokar
Brazylijski piłkarz Douglas zdecydowanie nie zrobił kariery w Barcelonie, jednak na pewno zapamięta ten okres swego życia na długo. Pomoże w tym zapewne nietypowa kontuzja – Douglas naciągnął bowiem mięsień pośladkowy śpiąc w niewygodnej pozycji podczas powrotu z treningu. Złośliwi mogą natomiast powiedzieć, iż kontuzja jest efektem wielogodzinnego grzania ławki, czym Brazylijczyk wsławił się rezydując w katalońskim klubie.

#12 Wszystko mi leci z rąk
Kiedy jako podstawowy golkiper reprezentacji przygotowujesz się do Mistrzostw Świata mając być decydującym piłkarzem zespołu absolutnie nic nie może Cię powstrzymać. Chyba, ze nazywasz się Santiago Canizares, a w twe ręce wpadnie butelka wody kolońskiej. Dokładnie ta rzecz, która wyślizgnęła się z rąk golkipera była przyczynkiem jego kontuzji, która wyeliminowała gracza Valencii z MŚ w Korei i Japonii dając tym samym szansę debiutu mało znanemu wówczas Ikerowi Casillasowi.

canizares-888-ambassador
FOTO: SlowFoot

#11 Dzieci są kochane
David Batty grający w Blackburn w latach 90-tych musiał bardzo kochać swoją córeczkę. Tą samą, która bawiąc się na trójkołowym rowerku wjechała w nogę gracza zrywając jego ścięgno Achillesa i pozbawiając go gry na kilka tygodni. Podobną sytuację przeżył niegdyś Kun Aguero. Ten jednak na dodatek spryskał następnie nogę sprayem, na który był uczulony.

#10 Został na lodzie
Zlatko Tanevski grający wówczas w Lechu Poznań nałożył lód na bolącą nogę. Widocznie czynność ta niezwykle go zmęczyła, gdyż zaraz później piłkarz zasnął o mało nie musząc przechodzić operacji przeszczepu skóry w wyniku jej poważnych odmrożeń.

#9 Chirurg amator
Niewielu z nas jest w stanie wyobrazić połączenie chirurga i piłkarza, zwłaszcza gdy ten nie posiada wiedzy medycznej. To nie przeszkodziło jednak Dariusowi Vassellowi reprezentującemu wówczas barwy Manchesteru City, aby zlikwidować pęcherz na stopie przy pomocy… wiertarki. Ta poza ulgą pozbawiła Dariusa również połowy paznokcia oraz gry w piłkę na kilka tygodni.

#8 Kanapowy leniuszek
Rio Ferdinand to z pewnością obrońca sławny, profesjonalny oraz poważny. Jednak i jemu zdarzyła się niezwykle niepoważna kontuzja. Któregoś dnia tak długo oglądał telewizję z wyciągniętą nogą, iż w efekcie naciągnął sobie ścięgno w kolanie, musząc pauzować kilka tygodni. Niestety tego typu kontuzje, zwłaszcza w Anglii są dość powszechne.

rio-ferdinand-7
FOTO: Imdependnent

#7 Za mały na takie zabawki
Alan Wright niestety nie należy do najwyższych piłkarzy. I choć zawodnik nie przejmuje się tą drobnostką jeden raz mógł uczynić wyjątek. Mowa tu o zakupie nowego sportowego Ferrari. Piłkarz bowiem okazał się zbyt niski na jazdę samochodem, lecz uparcie kierował wymarzoną maszyną, co zaowocowało naciągnięciem ścięgien w  nogach.

#6 Sprzątaj po swoim psie!
Darren Barnard w przeciwieństwie do poprzednich sportowców tegoż zestawienia nie był szczególnie znanym piłkarzem. Jednak pokłosie jego kontuzji musiało ciągnąć się za nim latami. Ten, występując wówczas w angielskim Barnsley poślizgnął się na plamie moczu pozostawionej przez jego szczeniaka w wyniku czego musiał pauzować aż 5 miesięcy.

#5 Święta, święta i po świętach
David James, niegdyś etatowy bramkarz Manchestery City, Aston Villi oraz reprezentacji Anglii nabawił się kontuzji barku próbując okiełznać i wyłowić z wanny wielkiego karpia w czasie świąt Bożego Narodzenia.  Do ryb szczęścia nie miał też David Seeman, który złowił niegdyś „taaaaką” rybę niestety kosztem swej zwichniętej ręki.

David-James-England-Manchester-City-Liverpool-531518
FOTO: Express.co.uk

#4 A co gdyby?
Do wanny szczęścia nie miał również Kevin Keegan – jeden  najskuteczniejszych napastników Liverpoolu lat 70. Ten podczas jednej z kąpieli postanowił sprawdzić co się stanie jeśli wsadzi palec do odpływu wanny. Wezwany do domostwa Keeganów hydraulik musiał się mocno zdziwić.

#3 No wyrósł jak spod ziemi
Svein Grondalen był reprezentantem Norwegii w latach 80 ubiegłego stulecia. Pewnego dnia, roku 1982 chcąc zachować formę zdecydował się na mały jogging. Do dziś nie wiadomo jak, jednak nie zauważył on łosia, który pojawił się na jego drodze. Piłkarz wpadł na niego doznając kontuzji kostki. Łoś podobno był cały.

#2 Twoje zdrowie, Jari!
Jari Litmanen uważany za wielu za najlepszego fińskiego piłkarza w historii miał niesamowitego pecha do dziwnych kontuzji. Wśród jego kontuzji znaleźć można poślizgnięcia, upadek na schodach czy wreszcie kontuzję oka, której doznał w czasie gry w szwedzkim Malmoe FF. Po wygraniu meczu prezes klubu zaprosił piłkarzy na „małe co nieco”, niestety wystrzelony kapsel świeżo otwartej butelki piwa niefortunnie zranił fina.

#1 Po prostu – jajcarz!
Piłkarz Glasgow Rangers Kirk Broadfoot w 2009 doznał szeregu kontuzji, które wyeliminowały go z gry. Gdy ten musiał pauzować w ramach wzmocnienia postanowił zjeść jajko. Jako że talentu kulinarnego nie posiadał postanowił przyrządzić je w mikrofali. I tak po jej otwarciu jajko wybuchło w twarz szkota.

One Comment Add yours

  1. Bablofil pisze:

    Thanks, great article.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *