Piłkarskie historie XI: Rewolucja Algierska

Piłka nożna to sport jednoczący ludzi. Miliony kibiców potrafią mimo różnic międzyludzkich stawać ramię w ramię za swoją ulubioną drużyną. Rzadko jednak zdarza się aby jedność ta wykraczała poza ramy piłkarskie. Tak jednak stało się w 1958 roku.

Wówczas bowiem w Algierii trwała wojna domowa. Słabe Państwo Algierskie próbowało wyrwać się spod jarzma Francji. W całym tym chaosie ślub wzięła mało znana para – Mohamed i Khadidja Maouche. W ramach miesiąca miodowego udali się oni do Paryża, jednak była to tylko przykrywka. Korzystając bowiem z faktu, iż Mohamed był wówczas graczem francuskiego Stade de Reims, postanowili oni werbować piłkarzy do algierskiego ruchu oporu – Front de Liberation Nationale. Skąd taki pomysł? Ruchowi zależało bowiem na stworzeniu silnej drużyny piłkarskiej, która podróżując po świecie nagłaśniałaby sytuację na terenach Algierii wspierając przy tym dążenia niepodległościowe Algierczyków.

12545422_543032025873341_786306330_n

Mohamed Maouche

Natychmiastowo rozpoczęto starania, by sformować taką drużynę. Wspomniane wcześniej małżeństwo zwiedzało Europę, przy czym warto zaznaczyć, iż Khadidja pełniła w FLN rolę oficera-łącznika, stąd rekrutacja toczyła się ekspresowym tempem.Już niedługo bowiem w stronę FLN, drogą lotniczą, przez Szwajcarię przybyło ponad 15 zawodników gotowych do gry.

4-2-797x420

zespół Algierii

Czy miało to sens? W teorii wyglądało to na niemal szaleńcze działanie. W praktyce jednak, dzięki piłkarskiemu wojażowi do krajów takich jak Węgry, Wietnam czy Irak oraz ogromnej motywacji piłkarze pokazali ogromny talent. Grali oni efektywnie i ofensywnie, po to by w wywiadach nagłaśniać ciężką sytuację ich kraju. Pełnili zatem rolę piłkarskich ambasadorów.

I tak w cztery lata przyczynili się oni do rozpropagowania idei niepodległości oraz przełożyli tę ideę na grunt praktyczny. W referendum z 1961 aż 75 procent obywateli opowiedziało się za samostanowieniem FLN, a rok później Algieria rzeczywiście uzyskała niepodległość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *