Piłkarskie historie VIII: Najmłodsi seniorzy

W obecnych czasach kluby piłkarskie coraz częściej i szybciej sięgają po piłkarzy młodzieżowych dając im szansę popisania się przed publicznością w bardzo młodym wieku. O ile codziennością jest debiut piłkarzy w wieku lat 19 czy 18 o tyle przytoczeni poniżej zawodnicy sprawiają iż przeciętny debiutant może czuć się seniorem.

Najświeższymi przypadkami wczesnych kadrowych debiutów są Alen Halilovic, który na swój debiut w drużynie chorwackiej musiał czekać do 15 urodzin, podobnie zresztą jak jego visa vis w kadrze Norwegii – Martin Ødegaard. Dodajmy do tego Karamoko Dembele, który zadebiutował niedawno w barwach Celticu Glasgow w wieku ledwie 13 lat.

karamako
Karamako Dembele wchodzący na boisko

Żadne zestawienie najlepszych nie było by kompletne bez Diego Armando Maradony. Boski Diego bowiem debiutował w swojej reprezentacji już w wieku 16 lat od samego początku zapowiadając się na gwiazdę światowego formatu.

Warto w tym miejscu wspomnieć o Pele. Ten legendarny zawodnik debiutował w kadrze, podobnie jak Maradona w wieku 16 lat. Jednak już niecały rok później święcił on z reprezentacją zdobycie tytułu Mistrza Świata walnie przyczyniając się do odniesionych zwycięstw.

Jednym z najmłodszych debiutantów w historii stał się w 1995 roku Mohammed Kallon. Świeżo upieczony wówczas reprezentant Sierra Leone dobrze zaprezentował się podczas Pucharu Narodów Afryki, co zaowocował transferem do Europy. Kallon grał nawet w takich potęgach jak Monaco czy Inter, co ciekawe gra on po dziś dzień, reprezentując założony przez samego siebie klub – FC Kallon.

Diego Maradona practices his ball skills
Młody Diego Maradona

Na początku dwudziestego wieku w świecie piłkarskim pojawił się Anibal Falco. Ten urugwajski obrońca zadebiutował w dość brutalnym pojedynku z reprezentacją Argentyny, który, dzięki jego dobrej postawie udało się wygrać. Niestety zawodnik ten zniknął tak szybko jak zadebiutował rozgrywając ledwie cztery oficjalne spotkania.

Na tej liście nie mogło zabraknąć Stephena Apiah. Była gwiazda Ghany zadebiutowała w swojej kadrze w wieku 14 lat w meczu Pucharu Czterech Narodów przeciwko reprezentacji Beninu. Późniejsze losy gwiazdy ghańskiej piłki to chociażby gra dla słynnego Juventusu Turyn.

pele
Młody Pele

W podobnym wieku debiutował niemalże anonimowy reprezentant Amerykańskich Wysp Dziewiczych – MacDonald Taylor Junior grający obecnie w lidze uniwersyteckiej. Co ciekawe w 2006 roku gdy debiut zaliczył Junior kadrę opuszczał jego ojciec – 46-letni MacDonald Senior zostając tym samym najstarszym piłkarzem w historii tej reprezentacji.

Wyczyny te bledną jednak w obliczu mało znanego Boliwijczyka. Mauricio Baldivieso zadebiutował bowiem w lokalnej klasie rozgrywkowej w wieku 12 lat co po dziś dzień czyni go najmłodszym graczem dorosłej kadry w historii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *