Piłkarskie historie VI: Kapitan dwóch reprezentacji

Kalusha Bwalya to mało znany przeciętnemu kibicowi sympatyczny piłkarz, a następnie trener reprezentacji Zambii. W swojej ponad 20-letniej karierze wsławił się byciem wybranym na gracza roku Afryki w 1988 roku oraz… bycia kapitanem dwóch reprezentacji.

Jak to możliwe? Urodzony 1963 roku piłkarz reprezentował barwy Zambii od 1983 roku,a będąc jednym z najbardziej uzdolnionych piłkarzy swojego kontynentu szybko, bo już w 1986 roku został kapitanem reprezentacji. Stan ten utrzymał się do pamiętnego roku 1993.

Rok ten to okres w którym jego reprezentacja toczyła bój w kwalifikacjach to Pucharu Narodów Afryki 1994. Niestety w czasie lotu do Gabonu cała reprezentacja poza kapitanem zespołu rozbiła się u wybrzeży Gabonu w katastrofie lotniczej. Wszyscy uczestnicy lotu zginęli na miejscu.

Kalusha przebywający wówczas na zgrupowaniu PSV Eindhoveen po przylocie do Gabonu na puchar narodów afryki zamiast kolegów z drużyny zastał pustą halę. To jednak nie załamało charyzmatycznego zawodnika. Wręcz przeciwnie Kalusha wziął na swoje barki ciężar odbudowy zespołu narodowego i poprzez swoje ogromne umiejętności i doświadczenie motywował nowo utworzoną reprezentację zostając oczywiście jej kapitanem.

Wysiłek Bwalya opłacił się, gdyż już w rok po strasznej katastrofie jego nowa reprezentacja zajęła fantastyczne II miejsce na czarnym lądzie ulegając jedynie Nigerii. Mało tego dwa lata później ekipa Kalushy zajęła miejsce III na tym prestiżowym turnieju.

Dalsze lata kariery nie były już tak owocne dla piłkarza i jego kolegów kończąc każdorazowo ich rywalizację na fazie grupowej pucharu jednak pod koniec swej kariery w latach 2003-2006 Kalusha objął posadę trenera zespołu (w tym rok jako grający trener).

Jego poświęcenie oraz charyzma stały się motorem napędowym dla wielu młodych piłkarzy a dokonana przez niego historia wspaniałym przykładem niegasnącego zapału, który wbrew oczekiwaniom większości pomógł odbudować kadrę ze zgliszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *