Piłkarskie historie VII: Co mogą wściekli kibice?

Kibice piłkarscy to najważniejsza siła napędowa zespołu. Bez ich wsparcia klub nie może się rozwijać, dokonywać transferów czy powiększać swoich wpływów na rynku międzynarodowym. Co jednak jeśli kibice zbuntują się i zdegustowani decyzjami klubu odwrócą się od niego? Czasem dochodzi do aktów przemocy i wandalizmu, czasem jednak kibice tacy mogą… założyć własny klub!

Całkiem niedawno do takiego precedensu doszło w lidze austriackiej, gdzie grupka kibiców zażenowana przejęciem klubu przez koncern Red Bull zdecydowała się na powołanie własnej drużyny sportowej – Austrii Salzburg. Twór ten w odróżnieniu od macierzystego klubu – Red Bull Salzburg hołduje zasadzie niezależności. Obecnie klub występuje w pół-amatorskiej trzeciej lidze Austrii. Jest to pewnego rodzaju sukces, jednak w porównaniu do następnych opisywanych tu klubów sukces ten, jest niemal niezauważalny.

W 2005 roku doszło do niemałego precedensu w lidze angielskiej gdy grupa 2500 fanów Manchesteru United na wieść o przejęciu klubu przez amerykańskiego miliardera Malcolma Glazera postanowiła utworzyć F.C United of Manchester i zgłosić go do rozgrywek 10 ligi angielskiej. Ten szalony pomysł bardzo szybko przekuto w rzeczywistość – znaleziono sponsorów, zawodników i już niedługo później klub F.C United mógł cieszyć grą kibiców opierając się o tradycyjne, jak się wydaje, zapomniane już zasady Manchesteru United.

Obecnie klub ten walczy w lidze VI kraju, co jest niewątpliwie olbrzymi sukcesem, lecz w żaden sposób nie może się równać z osiągnięciem innej grupy kibiców.

team1213
Enter a caption

Kadra meczowa zespołu – źródło: oficjalna strona zespołu – http://www.fc-utd.co.uk

Mowa tu oczywiście o kibicach angielskiego Wimbledon FC, którzy w 2002 roku zdegustowani przeniesieniem klubu do innej części Londynu i zmianie jego nazwy na MK Dons powołali do życia swój klub – AFC Wimbledon. W tym przypadku podobnie jak w w/w przykładzie kibice osadzili klub na kanwie zatraconych wartości klubu macierzystego. Historia ta jednak, w odróżnieniu od F.C United of Manchester nie zakończyła się na 6 klasie rozgrywkowej, ale trwa dalej. Klub ten bowiem w bieżącym sezonie awansował do trzeciej ligi angielskiej, gdzie spotkał… przyczynę swojego powstania – klub Milton Keynes Dons.

Aby przechylić czarę goryczy warto wspomnieć, iż na dzień dzisiejszy klub Wimbledon znajduje się wyżej w tabeli od macierzystego zespołu mając nad nim trzy punktową przewagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *