Piłkarskie historie V: Prowincjonalny gigant

W prawie każdej lidze świata znaleźć można ekipy od lat uważane za głównych faworytów do zdobycia najważniejszych trofeów. Sytuacja ta szczególnie dobrze widoczna jest w Europie. Jednak wśród wszystkich tych bogatych i utytułowanych klubów jawi się jeden, szczególny klub, o wyjątkowo hermetycznym charakterze. Mowa oczywiście o Athletic Bilbao.

Zespół ten od lat z powodzeniem gra w lidze hiszpańskiej, będąc jedynym spośród trzech klubów, które nigdy nie spadły z najwyższej klasy rozgrywkowej o tak prowincjonalnej naturze. Wszystko to za sprawą bardzo rygorystycznej polityki klubu zakładającej, że co dobre – to regionalne. Wszyscy zawodnicy tej drużyny, od czasów jej powstania w 1898 roku są wychowani w Państwie Basków – autonomicznym regionie Hiszpanii o populacji zaledwie 2 mln osób.

Sukces tego klubu jest o tyle większy, iż z tego regionu wywodzą się również inne ekipy grające w najwyższej klasie ligowej w Hiszpanii, jak choćby Real Sociedad San Sebastian czy Deportivo Alaves, które regularnie „podkradają” im część piłkarskiej młodzieży. Mało tego do klubu regularnie zgłaszają się inne kluby, często spoza Hiszpanii chcące wykupić największe gwiazdy klubu.

528
Skład Athletic Bilbao na sezon 16/17 FOTO: worldfootball.net

Nie przeszkadza to drużynie w szkoleniu coraz to nowych i lepszych piłkarzy zastępując cyklicznie odchodzące gwiazdy młodymi, perspektywicznymi zawodnikami. Sprawia to, iż klub jest zrównoważony kadrowo i ekonomicznie, a przy tym nie traci na jakości sportowej.

Drużyna z Bilbao to również „twórcy” największych i najgłośniejszych nazwisk w historii rodzimego futbolu – legendarny Pichichi, od którego pseudonimu zaczerpnięto nazwę pucharu dla najskuteczniejszego strzelca ligi, Andoni Zubizaretta – fantastyczny bramkarz czy choćby Gorka Iraizoz – żywa legenda napadu Athleticu.

Mało znanym faktem związanym z ową drużyną jest wydarzenie z końca kwietnia roku 1903 gdy rozwijający się wciąż klub postanowił założyć swoją filię w centrum Hiszpanii. Dziś filia ta , już jako w pełni autonomiczny klub gra w lidze pod nazwą Atletico Madryt – i jest jedną z najbardziej utytułowanych w lidze obok Realu, Barcelony czy wreszcie swej ekipy – matki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *