Pięć najlepszych ról Toma Hanksa

Dwa dni temu Tom Hanks skończył 62 lata. Jest to jeden z bardziej znanych aktorów swojego pokolenia. Zaczynał w komediach, gdzie był typowym chłopakiem z sąsiedztwa. W pierwszej połowie lat 90’s. udowodnił jednak swoją wszechstronność i zasiadł na stałe w panteonie uznanych komercyjnych aktorów w Hollywood. Wzór cnót, moralności, a prywatnie fajny koleś i wielbiciel polskich maluchów oraz rękawiczek. Jako że wszyscy kochamy Toma Hanksa, przypomnę jego pięć najlepszych ról.

5. Szeregowiec Ryan

U Spielberga Hanks to ucieleśnienie Ameryki. Można się śmiać z Szeregowca, który poza obłędnymi zdjęciami (Kamiński!)  starzeje się raczej kiepsko, ale Tom zaliczył tutaj naprawdę świetną rolę. Jest to aktor, który wprowadza ludzkie serce do tego napompowanego zielonymi dolarami filmu.  Jest to też pewne zerwanie z wizerunkiem Hanksa.  Komediant udowodnił, iż potrafi wyglądać poważnie jako przywódca.

4. Cast Away – poza światem

Mimo iż Cast Away jest blockbusterem to podobnie jak większość filmów Zemeckisa ma on bardzo ciekawą konstrukcję. Dostajemy nowoczesną wersję przygód Robinsona Crusoe, gdzie Hanks robi cały film. To na nim się opiera konstrukcja tego obrazu. Tom nigdy nie szarżuje i zachowuje idealne proporcje pomiędzy aktorstwem komediowym  i dramatycznym. Aż chce się wejść do tego filmu i go przytulić.

3. Zielona mila

Sam film jest dla mnie synonimem taniej melodramy. Są jednak dwa nazwiska, które ciągną ten obrazy. Są to Sam Rockwell i właśnie Tom Hanks. Wydaje mi się, że w tamtych czasach tylko Hanks mógł zagrać dobrze tę rolę i nie pogrążyć do końca Zielonej mili. Nawet największe moralne suchary Darabonta w ustach Tomka brzmią naturalnie i stosunkowo dobrze. Typowy diament w kupie gnoju.

2. Filadelfia

Pierwszy Oscar dla Hanksa i jego przepustka do sławy. Wcześniej znany jako komediowy aktor z potencjałem, tutaj udowodnił, że nie tylko potrafi świetnie zagrać u boku samego Denzela Washingtona, ale jeszcze go przewyższyć. Znakomita rola. Jedna z moich ulubionych kreacji lat 90’s. Chapeu Bass Tom.

1. Forrest Gump

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *