Pięć najlepszych powieści Philipa Rotha

Wczoraj zmarł Philip Roth.  Jeden z ważniejszych pisarzy XX wieku, który był symbolem współczesnej, powojennej literatury.  W swojej twórczości Roth krytykował amerykańskie społeczeństwo, politykę, a także męskość.  Wielokrotnie pisarz był wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. Niestety nie doczekał się jej. Jako że w Polsce nazwisko Rotha jest średnio rozpoznawalne, postanowiłem przypomnieć jego pięć najlepszych powieści.

Everyman

FOTO: lubimyczytać

Zacznę nietypowo, ponieważ ta powieść nie należy do kanonu rozpoznawalnych powieści Philipa Rotha. Jest to jednak powieść jak najbardziej aktualna, ze względu na wczorajsze wydarzenia. Obserwujemy życie mężczyzny z punktu widzenia medycznych operacji. Poznajemy naszego protagonistę jako młodego chłopca, który ma mieć wycinany wyrostek. Potem obserwujemy go w młodzieńczych latach, podczas kolejnego zabiegu. Drugą połowę książki zajmuje opis starczego życia, gdzie nieubłagana śmierć zaczyna pukać do drzwi. Wszystko to Roth puentuje cytatem: „Starość to nie walka. Starość to masakra.”

Amerykańska Sielanka

FOTO: lubimyczytać

Nagroda Pulitzer, a także miejsce na liście 100 najlepszych anglojęzycznych powieści magazynu Time, oraz masowe uznanie czytelników z całego świata.  Właśnie takie żniwo zebrała najsławniejsza powieść Philipa Rotha. Jest to pierwsza część Amerykańskiej trylogii, która opisuje życie amerykanów po wojnie. Amerykański sen tutaj konfrontuje się z brutalną rzeczywistością, a także brakiem komunikacji pomiędzy pokoleniami.  Pozycja obowiązkowa.

Kompleks Portnoya

FOTO: lubimyczytać

Przełomowa powieść, która przełamała bariery obyczajowe. Portnoy to żyd, który na kozetce u psychologa wylicza swoje życiowe niepowodzenia oraz frustracje. Roth, który sam był żydem, pokazał swoją nację bez romantycznej otoczki. Kompleks Portnoya to skandalizujące, łamiące obyczaje arcydzieło.

Spisek przeciwko Ameryce

FOTO: lubimycztać

Ostatnio o tej powieści znowu zrobiło się głośno, za sprawą Donalda Trumpa. Więc jak się pewnie domyślacie Spisek przeciwko Ameryce to powieść polityczna. Roth przedstawia tutaj historię alternatywna, w której Charles Lindbergh, celebryta zostaje Prezydentem Stanów Zjednoczonych, co doprowadza do upadku wielkie mocarstwo. Nic dziwnego, iż Trump został porównany do bohatera tej powieści. Warto tutaj wspomnieć, iż David Simon (czyli autor The Wire) planuje zrobić serialową adaptację tej  książki. Czekam z niecierpliwością.

Ludzka skaza

FOTO: lubimyczytać

We wszystkich książkach Rotha istnieją wątki autobiograficzna autora. Jednak Ludzka skaza wydaje się, najbardziej autobiograficzna. Poznajemy tutaj historię Profesora, który niesłusznie zostaje oskarżony o rasizm. Tak samo Roth musiał niejednokrotnie bronić się przed zarzutami krytyków, którzy oskarżali go o wspomniany rasizm, czy też mizoginie.  Pisarz wielokrotnie powtarzał, że wszystkie jego literackie ekscesy to jego pisarska kreacja. Może właśnie dlatego z perspektywy dzisiejszych czasów Philip Roth, to niestety pisarz trochę zapomniany i niedoceniany.  Warto jednak zaznajomić się z jego twórczością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *