Pięć alternatywnych piosenek świątecznych

dnia

Jeżeli na pierwsze takty beatu „Last Christmas”  dostajecie syndromu Jacka Torrance’a, to ten artykuł jest dla Was. Zapraszam na przegląd pięciu kompozycji, które nie są piosenkami świątecznymi, a mimo tego  nieustannie kojarzą mi się z świętami.

Radiohead-No Surprises

Nie wiem czemu, ale całe „Ok Computer” kojarzy mi się z atmosferą świąteczną. Wynika to pewnie z faktu, że oksfordzka piątka znakomicie uchwyciła wigilię XX wieku w całej rozciągłości. Ale highlightem atmosfery mandarynek jest tutaj „No Surprises” i cymbałki Greenwooda. Jeżeli macie rodzinę, która nie ma zbyt dobrego rozeznania w języku Szekspira i nie rozszyfruje o czym tak naprawdę jest ten utwór to śmiało możecie go zapuścić do karpia.

Prefab Sprout-Nightingales

Paddy McAloon to najbardziej niedoceniony songwitter ever. Tym jednym zdaniem zazwyczaj otwiera się i zamyka dyskusje o Prefab Sprout. Nightingales to nie tylko szczytowe osiągnięcie tego zespołu, ale również najbardziej rozczulająca ballada circa 80’s. Która działa lepiej niż tysiąc kolęd.

The Flaming Lips-Do You Realize?

Do You Realize – that you have the most beautiful face
Do You Realize – we’re floating in space –
Do You Realize – that happiness makes you cry
Do You Realize – that everyone you know someday will die

Zamiast tradycyjnego Wesołych świąt

The Beatles-Something

George Harrison jak typowy playmaker całą dyskografię The Beatles przesiedział na drugim planie. Dopiero na „Abbey Road” spłynęły na niego słuszne zaszczyty. Jego „Something” to jeden z najbardziej poruszających utworów w historii. Idealnie nadający się również pod choinkę.

Sigur Rós-Hoppípolla

Przyznam się wam, że Sigur Rós są dla mnie już tak zużytym bandem, że coroczny przelot przez ich dyskografię zaliczam właśnie 24 grudnia. Tylko w ten dzień jestem w stanie znieść tak duży roztwór słodkości, a jest on na tyle duży, że nawet John McClane by uronił łzę na tym kawałku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *