Osiem filmów które musisz zobaczyć w weekend w TV odc. 2

W tym tygodniu mnóstwo Kieślowskiego (w niedziele rocznica śmierci), trochę włoszczyzny i sami zobaczcie co.

Słodkie życie(1960, Federico Fellini)

Kiedy?: Sobota, Filmbox Arthouse 15:25

Głupio pisać dlaczego warto ten film zobaczyć. Obraz który uczynił z słynnego Włocha międzynarodową gwiazdę. Spojrzenie na degeneracje społeczeństwa. Mimo że od premiery upłynęło już ponad pół wieku to film nadal aktualny w przekazie i formie.

Powiększenie(1966, Michelangelo Antonioni)

Kiedy?: Niedziela, TNT 1:40

Antonioni przyjechał do Ameryki i nie tylko przeniósł swoją metafizyczną neurozę na ziemię Washingtona to jeszcze wziął sobie na cel amerykańską popkulturę. Najlepszy film Włocha. Głęboki jak cholera, ale obraz jest kultowy. Więc warto, koniecznie warto zobaczyć.

Szczęki(1975, Steven Spielberg)

Kiedy?: Sobota, TV4 16:30

Warto pamiętać, że patron kina familijnego i wojennego zasłynął na zawsze w historii kina thrillerem, którego nie powstydziłby się sam Alfred Hitchcock. Maestria reżyserka wkomponowana w ciasne ramy gatunkowe. Zabójcza kombinacja.

Amator(1979, Krzysztof Kieślowski)

Kiedy?: Niedziela, TVP Kultura 18:15

W niedziele przybiega rocznica śmierci legendarnego Polskiego reżysera. TVP Kultura oferuje nam możliwość zobaczenia klasycznego przedstawiciela kina moralnego niepokoju, w którym Jerzy Stuhr jako reżyser walczy z aparatem państwowym. Niewyszukana, ale za to wstrząsająca rozprawka na temat wolności artysty.

Krótki film o miłości(1988, Krzysztof Kieślowski)

Kiedy?: Niedziela, Kino Polska 22:30

Kino Polska nie pozostaje dłużne i w niedzielny wieczór też nam zaprezentuje obraz mistrza. „Krótki film o miłości” to pomost łączący dwa okresy twórczości Kieślowskiego. PRL-oweskiego społecznika, i metafizycznego poszukiwacza. Tutaj te dwie artystyczne drogi tutaj się krzyżują. Kieślowski na rozstaju, nadal świetny.

Przypadek(1981, Krzysztof Kieślowski)

Kiedy? :Niedziela, TVP Kultura 20:15

Ostatnia weekendowa propozycja dla fanów Kieślowskiego to jeden z jego najlepszych obrazów. Kwintesencja pierwszego wyżej wymienionego okresu jego twórczości. Bogusław Linda zanim stał się twardzielem tutaj babrze się w metafizycznej otoczce snu. No i te tło społeczne.

Matka Joanna od aniołów(1961, Jerzy Kawalerowicz)

Kiedy?: Sobota, Polsat film 3:25

Jeden z najwybitniejszych polskich filmów wszechczasów. Tematyka sakralna może i straciła trochę na przełomie lat. Ale i tak warto to obejrzeć. Jeden z ulubionych filmów Martina Scorsese.

Pożegnania(1958, Wojciech Has)

Kiedy?: Niedziela, Kino Polska Internarional 20:00

To jest wyjątkowo polski weekend w TV. Wojciech Has jest moim ulubionym polskim reżyserem, a „Pożegnania” to pierwsze jego arcydzieło. Fanów starego polskiego kina jak i miłośników międzywojennej poezji nie muszę zachęcać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *