Oś czasu Nikona

dnia

Oto historia jednej z najważniejszych marek dotyczących fotografii – Nikona 

1917

W Tokyo w Japonii, zostaje założona jako fabryka optyki firma Nippon Kogaku Kogyo Kabushikigaisha (Nippon Kogaku K.K.).

1948 – Nikon I

Z doświadczeniem sięgającym 30 lat w produkcji optyki, będąc jedną z największych firm w branży, Nikon Kogaku K.K podejmuje się wypuszczenia na rynek pierwszego aparatu – modelu Nikon I. To pierwszy z rozległej rodziny aparatów dalmierzowych, na którym Nippon Kogaku umieszcza nazwę „Nikon”.

1957 – Nikon SP

Zaprojektowany z myślą o użytkownikach profesjonalnych, był flagowym modelem spośród 35mm aparatów dalmierzowych, wyprodukowanych w Japonii. Jego najważniejszą i wysoko cenioną cechą był wbudowany, uniwersalny wizjer, który pokazywał kadr odpowiedni dla jednego z sześciu dedykowanych, wymiennych obiektywów.

1959 – Nikon F

Symbol lat 60-tych, model Nikon F był pierwszą lustrzanką jednoobiektywową tej marki i prawdopodobnie najbardziej ikonicznym i popularnym aparatem ubiegłego wieku. Nagradzany za niezrównaną jakość zdjęć i dopracowany design, Nikon F został ulubieńcem amatorów, profesjonalistów i celebrytów.

1980 – Nikon F3

Wystylizowany przez Giorgetto Giugiaro, wybitego projektanta samochodów, wyposażony w szereg funkcji elektronicznych, takich jak migawka elektroniczna oraz automatyczna kontrola ekspozycji, model Nikon F3 zyskał miano Evergreena. Produkowany nieprzerwanie w latach 1980 – 2000.

1988 – Nikon F4

Postępy w elektronice doprowadziły do powstania modelu Nikon F4 z wbudowanym silnikiem i jeszcze bardziej udoskonaloną kontrolą ekspozycji AE. Aparat dostosowany został do powiększonej w 1986 r. gamy obiektywów NIKKOR.

1992 – Nikonos RS

Nikonos RS wkroczył do gry jako pierwszy na świecie podwodny aparat z autofokusem, umożliwiający ustawienie automatycznej ekspozycji na głębokości 100 m. Nikonos RS otworzył nowe perspektywy dla profesjonalnych fotografów, pozwalając na eksplorację dna morza.

1996 – Nikon F5

O wiele większy w stosunku do Nikona F4, aparat Nikon F5 został wyposażony w bardzo wydajny uchwyt pionowy, oferując tym samym profesjonalnym użytkownikom standard fotografowania z prędkością 7 kl./sek., zdublowany spust migawki oraz zaawansowany system  autofokusa w połączeniu z systemami pomiaru światła.

1997 – COOLPIX 100

COOLPIX 100 był pierwszym kompaktowym, cyfrowym i kieszonkowym aparatem Nikona. Spośród ponad 150 ogłoszonych modeli aparatów serii COOLPIX, ten był jedynym w swoim rodzaju aparatem podłączanym bez kabla, bezpośrednio do komputera. Pozwalał wykonywać zdjęcia z rozdzielczością 0,33 megapiksela.

1999 – Nikon D1

Nikon D1 był produktem przełomowym, oferującym wszechstronne zalety doskonałej jakości obrazu, wygody obsługi i funkcjonalności. Jego dodatkową zaletą była korzystna cena, sięgająca jedynie 1/3 wartości produktów konkurencyjnych. Przystępność ta z kolei wpłynęła na popularyzację cyfrowych lustrzanek.

2004 – Nikon F6

Lżejszy i bardziej kompaktowy niż Nikon F5, model Nikon F6 stał się produktem ikonicznym, z uwagi na fakt, iż był to ostatni aparat analogowy formatu 35mm. Kolejne produkty Nikona były już konstrukcjami cyfrowymi. Aparat jest produkowany po dziś dzień.

2007 – Nikon D3

Nikon D3 to zwiastun nadejścia formatu FX (36 x 24mm). Umożliwiał fotografom używanie obiektywów NIKKOR z czasów klisz 35mm w sposób, do którego zostały zaprojektowane, jak również obiektywów formatu DX (24 x 16mm) tym wszystkim, którzy zdecydowali zainwestować w nowsze modele optyki.

2012 – Nikon D800

Oszałamiające tempo rozwoju cyfrowych lustrzanek uosabiał Nikon D800 – model formatu FX, który mógł pochwalić się m.in. podwójną liczbą pikseli w stosunku do ówczesnego, flagowego modelu D4 oraz wieloma podobnymi cechami swojego starszego brata. Co nie mniej istotne, zaproponowana cena rynkowa D800 pozostawała na rozsądnym poziomie.

2016 – Nikon D5

Wprowadzona na rynek w zeszłym roku, lustrzanka formatu FX jest najnowszą propozycją Nikona skierowaną do profesjonalistów. Model D5 postrzegany jest jako
przełomowy jeśli chodzi o system autofokusa, fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych oraz możliwości. Z ośmiokrotnie większą rozdzielczością w porównaniu do modelu D1, uzyskując szybkość 12 kl.s/sek. (trzykrotnie szybszą niż w D1), najnowszy Nikon D5 z pewnością przeszedł długą drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *