Oczy matki – bolesna samotność

Oczy matki są debiutem młodego reżysera, Nicolasa Pescea. Premierę miał na festiwalu filmowym Sundance Film Festival w styczniu w 2016 roku w którym wywołał trochę kontrowersji. Część widzów opuszczała seans, a część uznała za wybitny, odważny dramat z elementami horroru.

Główną bohaterka jest Francisca, młoda Portugalka żyjąca na amerykańskiej wsi. Utrzymuje bardzo bliski kontakt z rodzicami, poza nimi nikogo innego nie ma. Na przestrzeni wielu lat matka i ojciec umierają, a dorosła już dziewczyna zaczyna coraz boleśniej odczuwać samotność, powoli pogrąża się w szaleństwie.

MV5BZjllMmI5NWItZTZjMi00ODA4LTg0MjMtMmQ5NGY2YzcwYjI1L2ltYWdlL2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNTA1NDY3NzY@._V1_
Foto: IMDb

Od razu widzimy, że mamy do czynienia z niezależną, arthousową produkcją. Czarnobiałe zdjęcia, surowa, niekonwencjonalna narracja (podział na rozdziały),nietypowy montaż, a nawet nie anglojęzyczne dialogi (przynajmniej w większości). Nie trzeba długo czekać, aby uświadomić sobie jeszcze, że oglądamy horror. Przez cały film odnosimy wrażenie niepokoju, jakby coś  złego miało nadejść, albo już miało miejsce.

Francisca (nawet w wieku dziecięcym) i jej rodzice nie zachowują się zwyczajnie. Wszyscy są bardzo powściągliwi, rzadko okazują jakiekolwiek emocje, wykazują niezdrową fascynację cielesnością, oraz posiadają bardzo „specyficzne” podejście do rozwiązywania trudnych spraw (bez wnikania w spojlery). Z nikim nie nawiązują kontaktu, nie opuszczają swojego gospodarstwa, oraz utrzymuję między sobą nietypowe relacje. Rzadko co jest powiedziane, albo pokazane wprost, pełno tutaj gwałtownych cięć montażowych urywających ważne sceny. Tworzy to tajemniczą atmosferę, dzięki której film staje się bardziej intrygujący i nastrojowy. Potęgują to fantastyczne, czarno białe zdjęcia. Film idealnie gra kontrastem i oświetleniem, obraz świetnie potęguje mroczny, oniryczny klimat.

Po pierwszym akcie Oczy matki coraz bardziej sprowadzają się w stronę horroru gore z nurtu torture porn. Wiele scen przemocy ma miejsce poza kadrem, co nie zmienia faktu że to będzie naprawdę ciężki seans dla wrażliwej widowni. Nie zabraknie scen które mogą autentycznie zszokować, a nawet obrzydzić. Niestety, wraz z natężeniem przemocy, historia staje się też coraz bardziej banalna i przewidywalna. Coraz łatwiej odgadnąć kolejne zwroty fabularne, a nawet kwestie dialogowe.

MV5BZGI4OTkwMWQtYTEyOC00YjNmLWIxZTYtMTYzOTFmODRlMDRkXkEyXkFqcGdeQXVyNjEwNTM2Mzc@._V1_SY1000_CR0,0,1498,1000_AL_
Foto: IMDb

Tematem przewodnim jest samotność, jak bardzo ludzie potrzebują bliskości i jak bolesna potrafi być strata. Najbardziej dotkliwa nie jest śmierć najbliższej osoby, ale moment w którym zaczynamy odczuwać jej brak. Szkoda, że film z czasem zaczyna tłumaczyć wprost pewne niuanse, rozterki głównej bohaterki.

Oczy matki opowiadają prostą historią o samotności i szaleństwie… trochę nawet zbyt prostą. Można było nadać historii jeszcze większej głębi, rozwinąć elementy psychologiczne (i napisać trochę lepsze dialogi). Zamiast tego otrzymujemy dosyć banalne torture porn z mrocznym przesłaniem, gęstym klimatem, oraz z fantastycznymi zdjęciami. Tylko tyle i aż tyle.

Ocena: 6/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *