Nasza Polska architektura

Niedawno postanowiłem wybrać się w małą podróż po Polsce. Odwiedziłem głównie rejony północne. Byłem w Szczecinie, Bydgoszczy, Trójmieście i Toruniu.  Zauważyłem, że nie potrafimy  odnawiać naszych powojennych bloków . Pokazujemy światu, że jesteśmy jedną nogą w nowoczesnej Europie, ale drugą nadal stoimy w naszej starej Polsce. Podczas mojej podróży znalazłem kilka przykładów na udowodnienie mojej tezy. 

Reja(1).jpg

W każdym z miast moją podróż rozpoczynałem od zwiedzania dworców głównych, które są niesamowite i każdy z nich jest wyjątkowy.Jednak po chwili zachwytu przechodziłem do miasta i od razu zauważyłem wielkie osiedla zbudowane z szarych bloków. Oczywiście część z nich jest po remoncie. Czyli w skrócie: przykrywanie grubą warstwą styropianu, zamurowywanie przeszkleń, przebudowywanie wejść, daszków, balkonów i w końcu – malowanie w „wesołe” kolory i wzory. Ta powszechna praktyka w Polsce to po prostu dewastacja. Dewastacja nieco inna, niezwykła, bo ukryta pod płaszczykiem modernizacji i remontu.  Niektóre bloki są naprawdę piękne, wiele jest przeciętnych, ale niestety – lata zaniedbań, niewłaściwe remonty i przeróbki doprowadziły do katastrofy.

Są możliwości przeprowadzenia naprawdę sensownego remontu i nie trzeba długo szukać, aby to udowodnić. Ponieważ w Polsce do rozmaitych akcji upiększających blokowiska włączają się ludzie z różnych środowisk – od twórców murali, przez performerów, dziennikarzy aż po muzyków. Co najważniejsze wiele pracowni architektonicznych w Polsce tworzy wspaniałe projekty modernizacji takich budynków. Poza częścią mieszkalną pomagają również handlowcom, którzy głównie zajmują partery np. upraszczając wielkie i brzydkie banery.

Reja(2).jpg

Mam nadzieje, że spółdzielnie mieszkaniowe czy też władze miast będą częściej skorzystać z takich projektów modernizacji. Dzięki temu w miastach nie zmienia się tylko dworce lub muzea na nowoczesne budynki, ale i zwykłe szare bloki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *