Najlepsze serialowe czołówki

Żyjemy w złotej erze telewizji. Natłok produkcji serialowych jest tak ogromny, że trudno być ze wszystkim na bieżąco, dlatego trzeba się ograniczać do kilku lub kilkunastu seriali. Jak je wybrać? Niektórzy patrzą na obsadę, niektórzy na fabułę, a niektórzy na czołówki, które stanowią wizytówki seriali. Dzisiaj prezentujemy Wam dziesięć najlepszych serialowych czołówek. Kolejność dowolna.

Mad Men

Czołówka wzorowana na styl Alfreda Hitchcocka znakomicie wprowadza nas w świat Dona Drapera. Reklamy, kryzys tożsamości, melancholia, kobiety i alkohol. O tym jest Mad Men. Intro idealnie podkreśla dramatyczną i tragiczną egzystencję bohaterów serialu AMC.

Rodzina Soprano

Czołówka podobnie jak intro przedstawia nam Amerykę na rozdroży stuleci. Zurbanizowany, pozbawiony podstawowych wartości, ociekający kapitalizmem kraj, gdzie każdy myśli o sobie. Obserwujemy ten świat oczami Tony’ego Soprano. Który jest naszym przewodnikiem po tym świecie, produktem popkultury i swojego otoczenia. To wszystko w rytmie znakomitego utworu zespołu Alabama 3

Detektyw sezon pierwszy

Pierwszy sezon serialu Nica Pizzolatto to najbardziej sprawne żerowanie popkultury na nihilizmie tej dekady.  Taka też jest ta czołówka. Pełna symboli idących donikąd, obrazów które nie pozwalają nam spać w nocy oraz ta uśpiona piosenka, która dobiega do naszych uszu z innego świata.

Deadwood

Genialny neo-western ukazujący początki kapitalistycznej Ameryki doczekał się również znakomitej czołówki. Intro doskonale nam pokazuje jakie jest Deadwood i jacy mieszkańcy zamieszkują tą mieścinę. Uwydatnia też najważniejszą tezę serialu: Ameryka jaką znamy dzisiaj została zbudowana na fundamentach krwi i grzechu

Lost

Te szumy i zgrzyty  metali…. To dla tych 15 sekund swego czasu trzydziestu milionów amerykanów(i pewnie nie mniej polaków)zasiadało co tydzień przed telewizorem. Najstraszniejszy soundtrack od czasu Silent Hill 2

Dexter

Serialowi można zarzucić wiele, ale czołówka jest wybitna. Widzimy w niej Dextera takiego jakiego będziemy obserwować przez osiem sezonów, czyli rozdartego pomiędzy dwoma światami. Poranne rytuały po 2006r. nabrały zupełnie nowego, krwawego sensu.

Community

Czołówka najlepszego sitcomu XXI wieku, przypomina nam o czym tak naprawdę był serial Dana Harmona. Oprócz pomnika postawionego popkulturze, Harmon próbował pokazać jak poprzez przyjaciół możemy zwalczać własne wady i samotność. Mam nadzieję że jeżeli powstanie kiedyś film, to zobaczymy w nim czołówkę

Simpsonowie

Nie dość że czołówka znakomicie przestawia Springfield i samych Simpsonów, to na dodatek jest jeszcze słynny Couch gag,  który zasługuje na osobny artykuł. Czołówka parodiowana, miksowana i cytowana. Po prostu złoto.

Carnivale

Przyznaje się bez bicia, nie widziałem jeszcze hitu HBO. Ale patrząc na czołówkę, to musi być rzecz wyjątkowa.

Sześć stóp pod ziemią

Mój znajomy powiedział, że nie trzeba oglądać Sześciu stóp pod ziemią, wystarczy zobaczyć tylko intro. Oczywiście uważam, że warto obejrzeć cały serial, ale również przyznaje że czołówka podkreśla wszystkie motywy serialu, a właściwie jeden – Memento Mori.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *