Mundial – kto zyskał, a kto stracił?

Tegoroczny Mundial w Rosji już za nami podobnie jak i emocje związane z nim oraz poszczególnymi kadrami. Choć nie do końca. Największe blamaże oraz tryumfy wciąż odbijają się echem w piłkarskim światku.

Niemcy – przegrani

Kadra naszych zachodnich sąsiadów to jeden z największych przegranych mundialu. Kiepska gra reprezentantów oraz ich szybkie odpadnięcie z turnieju to jednak nie jedyne zmartwienie kibiców. Mundial w wykonaniu podopiecznych Joachima Lowa wzbudził bowiem w Niemczech publiczną debatę na temat imigrantów. Zarówno część oficjeli niemieckiego związku piłkarskiego jak i spora rzesza widzów zbojkotowali występ „farbowanych lisów”. Na efekty nie trzeba było długo czekać – Mesut Oezil już zapowiedział publicznie zakończenie kariery wydając przy tym oświadczenie druzgoczące dla PR-u wcześniej wspomnianego związku. W kolejce do zakończenia kariery jest także Khedira, z drugiej zaś strony nie wiadomo jaki wpływ wydarzenie to wywrze na młodych graczy urodzonych poza granicami.

Niemcy po przegranym meczu z Koreą
Niemcy po przegranym meczu z Koreą

 

Korea Południowa – wygrani

W opozycji do tej sytuacji znaleźli się Koreańczycy. Grupowy rywal byłych już mistrzów świata zyskał serca kibiców dzięki waleczności i oddaniu. Mimo niemalże przegranej walki o wyjście z grupy piłkarze tego azjatyckiego kraju w pięknym stylu ograli niemiecki zespół. Wiralowo po internecie rozeszły się także zdjęcia ukazujące szczere i niekryte emocje po jakże dwóch przeciwstawnych spotkaniach – opisywanej wygranej oraz porażce w meczu z Meksykiem.

 

Brazylia – przegrani

Miało być inaczej niż 4 lata temu… Wizja co najmniej finału pod Egidą Neymara i Jesusa była równie wspaniała co nierealna. Ten drugi był cieniem samego siebie imponując co najwyżej nieskutecznością, pierwszy zaś stał się internetowym memem dzięki licznym kompilacjom jego „symulek” i „nurkowania”. Dodajmy do tego samobója eliminującego Brazylię w wykonaniu Fernandinho czy słąbiutką grę Danilo mającego zastąpić Alvesa. Czarę goryczy przelało jednak wyśmianie Neymara przez postaci takie jak Gary Lineker, Eric Cantona czy portal whoscored, który ujawnił pewną ciekawą infografikę: „Neymar w Rosji – 2 bramki, 3 fryzury”.

Jedna z najbardziej zapamiętanych symulek Neymara (fot. skysports)
Jedna z najbardziej zapamiętanych symulek Neymara (fot. skysports)

Iran – wygrani

Kolejna drużyna skazywana na pożarcie. W teorii zapchajdziura, chłopcy do bicia, zespół pokroju Arabii Saudyjskiej. Mundial jednak rządzi się swymi prawami, w efekcie czego ta mała, niepozorna reprezentacja walczyła równorzędnie z faworyzowanymi: Hiszpanią i Portugalią doprowadzając niemal do eliminacji jednej z nich. To co nie udało się Iranowi szybko jednak stało się udziałem Urugwaju i Rosji.

 

Anglia – Najwięksi przegrani

Ot spora kontrowersja. Wspaniała, natchniona, złota generacja angielskiej piłki. Kulminacja wspaniałego systemu asymilacji i szkolenia wyspiarzy. Słowem: pewniak. No nie do końca. Pierwszy omen, iż powyższe słowa są jedynie pobożnymi życzeniami ukazała już faza grupowa, w której to Belgowie okazali się lepsi,w  niemalże każdym aspekcie gry. To oni pokazali zaciętość i waleczność jakiej oczekiwano by po Anglii. Później było już tylko gorzej – wymęczone zwycięstwo z Kolumbią (w której brakowało przecież Jamesa Rodrigueza), porażka z Chorwacją i ponowne uznanie wyższości Belgów to solidny policzek dla tak młodej i zachwalanej kadry.

 

Chorwacja – najwięksi wygrani

Najmniejsi spośród zwycięzców to słowa jakimi można opisać rewelację tych mistrzostw. Zaczęło się od kompletu zwycięstw w grupie z bilansem aż 7:1 w co wliczono także zmasakrowanie faworyzowanych Argentyńczyków. 1/8 finału to dość wymęczone ale zacięte widowisko. Ćwierćfinał i dalsza część mundialu to pokaz oddania barwom i eliminacji kolejno bardzo mocnej i wybieganej Rosji oraz wspomnianej wyżej złotej generacji Anglii. Państwo liczące ledwie nieco ponad 4 mln ludzi mające w swych szeregach piłkarzy rozgrywających w bieżącym sezonie nawet po 70 spotkań w fantastycznym stylu dociera do finału. Finału, który ostatecznie przegrywa, wygrywając przy tym serca kibiców z całego świata.

Kadra wicemistrzów świata (fot. Allsportsspk)
Kadra wicemistrzów świata (fot. Allsportsspk)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *