Moda na sztuczny wydech

Wielu producentów samochodów popadło w manię rzeźbienia końcówek układów wydechowych. Mamy więc trapezy, prostokąty, trójkąty i inne tego typu historie. I nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że większość z nich to po prostu atrapy.

Wydech w samochodach osobowych coraz bardziej obrywa. Jeszcze parę ładnych lat temu miał prostą budowę. Rury odprowadzające spaliny z katalizatorem w celu zmniejszenia zanieczyszczenia tychże spalin. Obecnie jest to skomplikowany system składający się z wspomnianych rurek, do których dochodzą jeszcze filtry, sporo czujników, a nawet głośniki. To wszystko okraszone zostało końcówkami wydechu, które tak właściwie to nimi nie są.

Mercedes C Klasa W205, foto: autocentrum.pl

Atrapy końcówek układu wydechowego podzieliłem na dwie kategorie. Otwartą i zamkniętą. Otwartą możemy nazwać jakąś figurę, powiedzmy trapez, w której jest dziura. Taką końcówkę wpuszczamy w zderzak ale nie mocujemy ją do wydechu. Ten zazwyczaj jest poprowadzony albo w dół albo w środek jest wpuszczona rurka, bądź rurki (w zależności od wielkości takiego elementu). W samochodach nie należących do marek premium taki zabieg jeszcze można zaakceptować, ale taką końcówkę wydechu możemy spotkać nawet w tak prestiżowej marce jak Rolls Royce, co jest moim zdaniem małym faux pas. Wystarczy lekko się schylić i od razu widać prawdziwą średnicę układu wydechowego.

Volkswagen Passat B8, foto: autocentrum.pl

Zamknięte atrapy możecie spotkać np. w najnowszej C-klasie albo Passacie. W tym przypadku, jest to po prostu kawałek plastiku wkomponowany w zderzak, co ma być iluzją wydechu, który tak na prawdę został poprowadzony pod zderzakiem z końcówkami skierowanymi w dół. Pytanie jakie mi się nasuwa, to po co brnąć w tą bezcelową iluzję. Tani plastik zastępujący chromowaną końcówkę wydechu. Stawiam na kwestię oszczędności.

Wytworzył się z tego trend designerski, który chyba jeszcze trochę potrwa, ale jak długo, to trudno przewidzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *