Moda na czasie – lata 40.

Czas wojny

Lata 40. XX wieku to przede wszystkim działania wojenne. Ten niesławny okres w naszej historii wpłynął także na dziedzinę jaką jest moda. Nie ukrywajmy wojna to przede wszystkich pochłaniacz zasobów finansowych. Cały budżet – przede wszystkim państw europejskich – przeznaczany był na cele militarne. Co to oznacza dla mody? W tym okresie dostęp do dobrej jakości tkanin był bardzo ograniczony, gdyż największa część materiałów wykorzystywana była do szycia mundurów. W latach 40. najpopularniejsze były zatem tanie, sztuczne tkaniny.

Surowość i prostota

W tym okresie nie przywiązywano już dużej wagi do kreatywności projektów czy detali. Wojna wymusiła znaczne uproszczenie kobiecego stroju. W przeciwieństwie do lat 30. podkreślanie sylwetki nie było aż tak istotne. Tworzono projekty proste, wygodne i z najtańszych surowców, często nawiązywały one do męskiej garderoby. Kobiety nierzadko pracowały w fabrykach, dlatego też nosiły spodnie czy coraz popularniejsze ogrodniczki. Noszono proste, sztywne żakiety i buty o mocniejszej podeszwie. W tym okresie, zawłaszcza w pierwszej połowie lat 40. najważniejszymi cechami jakim powinien odznaczać się strój codzienny była wygoda, komfort i funkcjonalność.

Żakiety lata 40. foto: www.vintagedancer.com

A później królowała sukienka…

Tuż po zakończeniu II Wojny Światowej życie społeczne zaczęło się odradzać. Czas ten nie był oczywiście finansowym urodzajem, bo dla równowagi teraz zasoby finansowe przeznaczano na odbudowę danego kraju. W tym okresie pojawiła się prosta sukienka w stylu koszulowym. Posiadała ona kołnierzyk, kieszonki na wysokości klatki piersiowej, a na całej długości była zapinana przez rząd drobnych guzików o takim samym kolorze jak materiał. Obowiązkowym elementem sukienek był pas wiązany w talii. popularność zyskała też sukienka kopertowa. Posiadała ona dekolt w kształcie litery V oraz ciekawe upięcie najczęściej z boku kreacji. Sukienki sięgały najczęściej za kolano, a rękawy były długie lub zakrywające tylko przedramię.

Wyróżniające akcesoria

O ile sukienki, żakiety czy spodnie nie pozawalały się za bardzo wyróżniać z powodu braku ciekawych materiałów oraz porzucenia kreatywnych projektów na rzecz funkcjonalności i prostoty. Było jednak coś czym kobiety mogły się wyróżnić. W latach 40. popularne stały się apaszki – wiązane na szyi lub na głowie. Indywidualny styl mogły też podkreślać nakrycia głowy i skórzane torebki.

Warto także wspomnieć o makijażu. W wyniku działań wojennych brakowało także surowców z których tworzono kosmetyki, więc kobiety ograniczały się jedynie do podkreślenia ust czerwoną szminką.

Zobacz także:

Moda na czasie – lata 30.

Moda na czasie – lata 20.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *