Moda na czasie – lata 30.

Na początku tego cyklu przedstawiałam Wam pewną tezę dotyczącą mody.  Napisałam wówczas, że moda wraca i wszystko już było. Oczywiście ujęłam to w zgrabniejsze zdanie, ale sens jest ten sam. Przyglądając się współczesnej modzie, czy to codziennej, czy wieczorowej możemy odnaleźć inspiracje minionymi dekadami. Nie jest inaczej w przypadku lat 30.

Z czym kojarzy mi się ten okres? Na pewno z szykownymi, powłóczystymi sukniami, z odkrywającymi coraz więcej ciała strojami kąpielowymi, z coraz częściej pojawiającymi się spodniami, a także z  futrami, perłami… ale zacznijmy od początku.

Odrobinę skromniej

Pod koniec lat 20. XX wieku nastąpił ogromny kryzys gospodarczy, który nie omieszkał zainteresować się także modą. Wielu klientów słynnych domów mody w jednej chwili straciło cały majątek. Co to oznaczało dla projektantów? Prosty rachunek, mniej klientów to mniejszy zarobek. Z kolei klasa średnia była bardziej zainteresowana szyciem w domowym zaciszu.

W latach 30. uproszczono nieco sylwetkę, dzięki czemu ciało nabrało bardziej kobiecego, smukłego wyglądu.  Powróciła talia, a  biust został delikatnie podkreślony. Ideałem była kobieta szczupła, o wąskich ramionach i lekko zaokrąglonych biodrach.

Wygląd Femme fatale

Przypudrowana twarz, przydymione oczy i długie rzęsty to dopiero początek. Kobiety w latach 30. umiłowały cieniutkie brwi, niejednokrotnie po prostu narysowane na twarzy, które dodawały buzi subtelności. Dodajmy do tego czerwone zmysłowe usta, blond loki i femme fatale gotowa. Warto zatrzymać się przy fryzurze. W poprzedniej dekadzie modne były kruczoczarne włosy, najlepiej krótkie. W latach 30. XX wieku pogląd ten diametralnie się zmienił i zaczęły królować blondynki.

Elegancja i klasa na wieczór

Na początku wspominałam, że moda wraca, powtarza się na przestrzeni wieków.  Takim klasycznym i ponadczasowym akcentem są wieczorowe suknie, tak popularne w latach 30. Od niektórych kreacji nie sposób oderwać wzroku. Charakterystyczne były długie dopasowane suknie, często z niesamowitym dekoltem na plecach. Suknie nic nie straciły na aktualności, można by je nosić dziś i z powodzeniem zbierać komplementy.

Amerykańska aktorka Constance Bennett. foto// by George Hurrell, 1935

Spodnie coraz bardziej na topie

W latach 20. spodnie noszone były przez niewielkie grono kobiet. W następnej dekadzie na rzecz komfortu i praktyczności zerkano na nie nieco przychylniej. Nie ma co ukrywać, kobiety stawały się ważną częścią społeczności, już nie były tylko ozdobą dworów, ale pełnoprawnymi uczestniczkami życia miejskiego, a w spodniach było po prostu wygodniej. Do popularyzacji tej części garderoby przyczyniły się w dużej mierze hollywoodzkie gwiazdy m.in. Greta Garbo czy Marlena Dietrich,  które z chęcią wybierały  spodnie.

Spodnie w latach 30. XX wieku. foto// www.vintegedanser.com

Coraz więcej ciała

W latach 30. coraz większy nacisk kładziono na stroje sportowe, a co za tym idzie stroje kąpielowe. Społeczeństwo spędzało swoje wakacje w nadmorskich kurortach i na plażach, a więc było zapotrzebowanie na tą część garderoby. Lata 30. przyniosły niemały przełom, pojawiły się stroje dwuczęściowe, lekko odkrywające talię. Ponadto, wykonywane były one z elastycznych tkanin, dzięki czemu mocniej przylegały do ciała i podkreślały sylwetkę.

Stroje kąpielowe z lat 30. foto// www.vintagedancer.com

Na dziś to już koniec, ale chciałabym podzielić się z wami małą refleksją. To już czwarta część mojego cyklu i muszę się do czegoś przyznać. Tworzyłam go z zamiarem przekazania wiedzy, którą już na ten temat posiadałam. Mój pogląd został jednak brutalnie obalony. Mam na myśli to, że moda jest tak rozległym zagadnieniem, że wciąż poznaje nowe zagadnienia i każda kolejna strona książki otwiera przede mną nowe modowe korytarze.

Źródło:

Historia mody..., Francois Boucher, 2003.

Jak czytać modę. Szybki kurs interpretacji styków, Fiona Ffoulkes, 2011.

Królowie mody, Rudolf Kinzel, 1990.

Moda. Historia mody XX wieku, pod red. Akiko Fukai, 2002.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *