Moda na czasie – lata 20.

To już trzeci wpis w moim cyklu poświęconym historii mody. Zaczynaliśmy wraz z początkiem XX wielu, a dziś skupimy się na latach 20. XX w. Okres ten jest czasem jednej z największych rewolucji w modzie. Dlaczego? Jednym z powodów było zakończenie I Wojny Światowej i entuzjazm związany z tym wydarzeniem, a drugim pojawienie się ruchu emancypującego kobiet. Chciały one studiować i pracować tak jak mężczyźni, a suknie rodem z XIX wieku nie były komfortowymi kreacjami na takie okazje.

Idealna sylwetka

Jakie sylwetki wzbudzały zazdrość wśród koleżanek, a zachwyt u Panów? Otóż na idealne kobiece ciało w latach 20. składała się mała głowa, prostokątna sylwetka, krępa budowa, brak wcięcia w talii, brak biustu oraz podkreślone biodra. Oczywiście nie wszystkie kobiety rodziły się z taką sylwetką, więc stosowano triki, dzięki, którym można było dostosować swoje ciało do kanonu (oczywiście nie tak drastycznie jak w poprzednim wieku, poprzez gorset).

Jednym ze sposobów, aby sylwetka nabrała nieco prostokątny kształt było noszenie specjalnej bielizny, która m.in. spłaszczała biust. Aby uzyskać wymarzona sylwetkę kobiety ubierały sukienki w kroju litery H, czyli takie z obniżonymi biodrami, w kształcie prostokąta.  Był też krótki okres, gdy kobiety nosiły coś na kształt gumowego pasa, który miał spłaszczać brzuch i biodra.

Ładna buzia

W latach 20. kobiety zaczęły zwracać większa uwagę na swoja twarz. Zaczęły nakładać makijaż, ale także dbać o cerę. Modna wówczas była bright young thing, czyli młoda, świeża buzia. Wracając jednak do makijażu to kobiety stylizowały się na zmęczone imprezowiczki. Twarz ozdabiały bladym pudrem oraz delikatnym różem, a oczy podkreślały czarnym cieniem, tak aby uzyskać efekt opadających kącików oczu.  Ważną rolę odgrywały także usta zaznaczone ciemnym kolorem szminki, pożądane były malutkie usta (takie nasze dzisiejsze dziubki).

Coco Chanel i chłopczyce

Coco Chanel to współcześnie jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk ze świata mody. W dużej mierze dzięki niej pojawiła się grupa kobiet zwana flapper, czyli taka troszkę chłopczyca. Według anegdoty  Coco Chanel założyła na siebie męski sweter i przepasała go apaszką, stając się w tym momencie prekursorką flapperów.  Styl bycia i ubierania tej grupy charakteryzowały krótkie włosy, lekka, wątła sylwetka, a także makijaż. W tym okresie upowszechnił się makijaż twarzy, oczywiście w latach poprzednich kobiety się malowały, ale to była bardzo nieliczna grupa. Ponadto, flapperki pokazywały nogi, na początku same kostki, ale to już była rewolucja! Styl ten charakteryzował się luźnymi sukienkami z bardzo nisko osadzonymi biodrami oraz  dużą ilością biżuterii. Kobiety te paliły, piły i imprezowały, odrzucając wszelkie konwenanse.

Art Deco w modzie

Ważnym nurtem w sztuce tego okresu było Art Deco, moda nie była wyjątkiem. Geometryczne wzory pojawiały się w kreacjach największych projektantów tamtych czasów m.in. Paula Poireta, Coco Chanel czy Jeanne Lanvin. Oczywiście każdy z nich odwoływał się do tego stylu na własny sposób. Dla przykładu Coco Chanel łączyła geometryczne wzory z orientalnymi motywami.

W spodniach czy w sukience?

W latach 20. to jeszcze nie boom dla upowszechnienia spodni, ale niektóre kobiety już wtedy je nosiły. Okazję ku temu tworzyli projektanci, którzy tworzyli takie kreacje, przykładowo Coco Chanel w tym czasie stworzyła project modnych spodni na wzór marynarskich. Także Paul Poiret do tej pory już kilka wzorów spodni, m.in. takie inspirowane orientalną kulturą.

A co na głowie?

W latach 20. XX w. królowały krótkie włosy, często też farbowane na czarno. Modne były zarówno boby z grzywkami jak i tzw. marcel wave, które były alternatywą dla kobiet o nieco dłuższych włosach.

Na głowie pojawiały się także kapelusze. Jednak już nie duże i ozdobne, ale skromniejsze i pasujące do krótkich włosów. Dodatkiem nie do pominięcia był Cloche Hat, przypominający kształtem klosz, był to bardzo drobny kapelusz z niewielkim rondem lub całkowicie go pozbawionym.

Moda dla wszystkich

W latach 20. XX wieku po praz pierwszy w historii moda była dla wszystkich, nie tylko dla tych najbogatszych. Na kreacje rodem z pracowni Coco Chanel mogły pozwolić sobie mniej zamożne kobiety, a to za sprawą bardzo prostych krojów sukienek, które łatwo można było uszyć w domu. W tym okresie spopularyzowano guziki i zamki błyskawiczne, czyli to z czego korzystamy do dzisiaj.

Źródła:

www.vintagefashionguild.org/fashion-timeline/1920-to-1930/

www.smithsonianmag.com/arts-culture/the-history-of-the-flapper-part-1-a-call-for-freedom-11957978/

www.1920s-fashion-and-music.com/art-deco-fashion.html

www.youtube.com/ watch?v=-pCECNvUs2Q

http://www.historiasztuki.com.pl/strony/009-02-00-HISTORIA-MODY.html#20

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *