Moda na czasie – lata 1900-1909

Moda jest fascynującym zjawiskiem.

Oto moja dzisiejsza teza. Większość się ze mną zgodzi, ale będą też tacy, którzy zapytają „dlaczego?”.

Opowiem Wam pewną historię. W moim rodzinnym domu, na poddaszu, mieliśmy tzw. rupieciarnie. Miejsce, w którym składowało się niepotrzebne już rzeczy, od starych krzeseł i telewizora z czarno-białym ekranem po stare ubrania, które „nie były już modne”. Mając kilkanaście lat uwielbiałam tam szperać i wyszukiwać  kreacje do przerobienia. Co się tam kryło? Kolorowe legginsy, spodnie typu dzwony, body, koszule z printem nie wspominając o torebkach listonoszkach. Z czymś się Wam to kojarzy? Oczywiście! Moda wraca i można powiedzieć, że wszystko już było, a współcześni projektanci na zasadzie kolażu wybierają to, co już widzieliśmy w latach poprzednich.

To właśnie jest fascynujące, dlatego postanowiłam przybliżyć Wam historie mody od początku XX wieku. Zapraszam do śledzenia cyklu „Moda na czasie”.

Początek XX wieku

Ideał urody

Kobieta na początku XX wieku powinna wpisywać się w model sylwetki typu klepsydra. Pełny biust, wąska talia i szerokie biodra były traktowane jako ideał. Pierwsza dekada XX wieku to prawdopodobnie okres najciaśniejszych gorsetów; ‚talia osy’ to sformułowanie najpewniej pochodzące z tego czasu. A wszystko po to aby wpasować się w w obowiązujący kanon.

Warto w tym momencie wspomnieć, że duży wpływ na to jak mają wyglądać kobiety miał mężczyzna! Charles Dan Gibson stworzył rysunek przedstawiający uosobienie kobiecego ideału urody.  Niedbale upięte włosy, najlepiej loki, zblazowana mina, gorset i kapelusz.

Suknie wieczorowe

Przejdźmy jednak dalej, do sukni! W pierwszym dziesięcioleciu XX wieku modny był maksymalizm. Im więcej koronek, upięć, koralików, haftów, kwiatków, wstążek tym lepiej. Suknie wieczorowe charakteryzowały się długimi tranami i dużym dekoltem uwydatniającym piękne szyje.

Strój codzienny

Strój codzienny kobiet w tym okresie składał się oczywiście z sukni, które prawie całkowicie zakrywały ciało. Charakterystyczne były kołnierze pod samą szyje i bufiaste rękawy.Często spotykanym strojem była także biała bluzka i ciemna wełniana spódnica.

Tea gowns

Na szczęście gorset nie był nieodłączną częścią dnia kobiet. Jedyną okazją do jego zdjęcia była późne popołudnie i wówczas kobiety zakładały tzw. tea gowns. Była to luźna suknia, aczkolwiek elegancka, najczęściej uszyta z szyfonu i tiulu.

Kapelusze

Nieodłączną częścią kobiecej garderoby był kapelusz. Zdobiony był on równie bogato co suknie wieczorowe i tworzony na bazie koła. Ptasie pióra, hafty, kwiaty i kokardy zdobiły nakrycia głowy. Krąży opowieść, że kobiety nosiły przy sobie parasolki, aby utrzymać równowagę, gdyż kapelusze były tak ciężkie.

Przyjrzyjcie się dokładnie tym strojom i zapamiętajcie je, aby zobaczyć, kogo zainspirowały w latach późniejszych.

Na dziś to koniec, ale zapraszam na kolejne teksty w ramach cyklu „Moda na czasie„.

 

 

Źródła:

1900 to 1910, w: http://vintagefashionguild.org/fashion-timeline/1900-to-1910/

The ultimate fashion history – 1900s, w: https://www.youtube.com/watch?v=c3YOz3ZdtUI

1900’s to 1910’s Hats, w: http://bygonefashion.livejournal.com/112658.html

The Gibson Girls: The Kardashians of the Early 1900s, w: fhttp://mentalfloss.com/article/58591/gibson-girls-kardashians-early-1900s

Moda w latach 1900 – 1910, w: www.pinterest.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *