Legendy: Ronaldinho Gaucho

Urodził się 21 marca 1980 roku w Vila Nova- ubogiej dzielnicy Porto Alegre, w sportowo usposobionej rodzinie. Już od najmłodszych lat odznaczał się nieprzeciętnym talentem piłkarskim oraz pogodnym usposobieniem. 

Uwagę świata przykuł w wieku zaledwie 13 lat, gdy podczas jednego ze spotkań drużyny młodzieżowej Gremio Porto Alegre w pojedynkę zdobył 23 bramki, w tym 2 bezpośrednio z rzutów rożnych. Jego talent stale się rozwijał, a sam zawodnik zyskał w krótkim czasie niemal fanatyczne oddanie w swoim klubie.

Pasmo sukcesów, w tym udany dla niego turniej Copa America, w 1999 roku, przyczyniły się do jego transferu, latem 2001 roku, do drużyny Paris Saint Germain. To właśnie tam jego talent eksplodował. Świetna postawa Ronaldo Moreiry w połączeniu z niezwykle owocnymi dla jego reprezentacji Mistrzostwami Świata poskutkowały rychłym transferem do FC Barcelony.

W „Dumie Katalonii” Ronaldinho stał się najlepszym graczem świata oraz jednym z najlepszych piłkarzy w historii zdobywając w ciągu 5 lat: dwa mistrzostwa Hiszpanii, dwa puchary ligi oraz puchar ligi mistrzów UEFA. Zasłynął on jednak przede wszystkim ze swojej niesamowitej finezji oraz umiejętności panowania nad piłką, które to pozwalały mu z łatwością ogrywać nawet najbardziej znanych piłkarzy.

ronaldinho-messi
Ronaldinho wprowadzający do pierwszego zespołu młodego Leo Messiego

Następnie przeniósł się do MIlanu, aby po kilku sezonach odejść do Flamengo, Atletico Mineiro, Queretaro oraz Fluminense. Mimo 37 lat, „Ronnie” wciąż pozostaje aktywnym zawodnikiem przyczyniając się do propagowania sportu oraz piłki nożnej i posiadając w udziale kilka szkółek piłkarskich – zwłaszcza w biednych dzielnicach brazylijskich miast.

Z reprezentacją osiągnął prawie wszystko co możliwe. Mimo braku oszałamiających statystyk olśniewał publikę sposobem gry. Sposobem, który na długo zdefiniował obraz piłkarza idealnego, magika, specjalisty od widowiskowej gry przynoszącej zespołowi spore korzyści. Stał się inspiracją dla wielu młodych piłkarzy, ale przede wszystkim zawsze pozostawał wesołym i uśmiechniętym. Jego radość z gry w piłkę emanowała na wszystkich, a zagrania sprawiały że niewiarygodne stawało się prawdą…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *