Kolorowa dama

dnia

Krwistoczerwone usta, ogromne czarne okulary i obszerna biżuteria – styl, którego nie da się nie zauważyć. Kobieta, która powala na kolana osobowością i odważnymi strojami. Iris Apfel – architektka wnętrz, ikona mody, wulkan pozytywnej energii.

Iris urodziła się w 1921 roku w stanie Nowy Jork. Jej ojciec miał firmę produkującą lustra a mama prowadziła butik. Zamiłowanie do piękna odziedziczyła, więc w genach. Już jako nastolatkę  fascynowały ją intrygujące przedmioty – była stałą bywalczynią targów, sklepów z tanią odzieżą czy sklepów z antykami.

8424930226_26182f936d_b.jpg
Foto: flickr.com

W okresie wyboru studiów postanowiła, że będzie zdawała na historię sztuki, chodziła także  do szkoły artystycznej. Po studiach rozpoczęła pracę dziennikarską w Women’s Wear Daily. Pracowała również dla wielu projektantów wnętrz.

W dwa lata po wzięciu ślubu z Carlem, wspólnie założyli Old World Weavers – firmę tekstylną. Zajmowali się restaurowaniem mebli, a Iris stała się naprawdę popularną projektantką wnętrz. Co więcej, zaprojektowała wnętrza Białego Domu dla 9 prezydentów USA: Trumana, Eisenhowera, Nixona, Kennedy’ego, Johnsona, Cartera, Reagana oraz Clintona.

8369470125_7472f91943_o.jpg
Foto: flickr.com

Iris to zapalona kolekcjonerka wszystkiego, co wydaje się jej w jakiś sposób interesujące. Dzięki przywożonym z całego świata ubraniom oraz biżuterii szybko zasłynęła także ze swojego sposobu ubierania się. Ogromna ilość bransoletek, wisiorków, pierścionków, ultra kolorowych ciuchów, czerwone usta oraz duże czarne okulary. Któż by nie zauważył takiej wizualnej uczty dla oka?

„Kiedyś podeszła do mnie kobieta, powiedziała, że nie należę do najpiękniejszych dziewczyn, ale mam coś, czego one mimo swej urody nigdy nie będą miały. Styl.”

W 2005 roku Metropolitan Museum of Art zorganizowało nawet wystawę poświęconą stylowi Iris. Okazała się nielada sukcesem, ludzie zafascynowani jej charyzmatyczną osobowością przybywali, by zobaczyć na żywo zbiory.

Ponoć, by zmieścić wszystkie zebrane przez siebie rzeczy Apfel potrzebuje aż 6 mieszkań – każde wypełnione jest po brzegi ubraniami i biżuterią. Jest posiadaczką jednej z największych kolekcji biżuterii – zachwycają się nią nawet tacy projektanci jak Karl Lagerfeld.

7225903970_6c8cd2ab84_b.jpg
Foto: flickr.com

Choć jej wiek wskazywałby na to, że jest staruszką, to nie można zaliczyć jej do typowych starszych pań. Będąc już dawno na emeryturze, Iris jest zapracowana, choć jak sama podkreśla – wybiera tylko takie projekty, które ją satysfakcjonują, bo zostało jej niewiele czasu i nie chce go marnować.

Energiczna starsza pani podbija rynek! Wystąpiła już w roli modelki, czynnie projektuje biżuterię, współpracuje z takimi markami jak: Mac czy Kate Spade. Ponadto jako 90-latka wykładała gościnnie na Uniwersytecie w Teksasie. Zaprojektowała dla marki WiseWear inteligentne bransoletki … – można by tak bez końca.

6096248694_c81e460df5_o.jpg
Foto: flickr.com

Dochodząc jednak do clue fenomenu Iris Apfel. Pasjonatka z zacięciem, którego może jej pozazdrościć wielu. Energiczna, zarażająca pozytywnym sposobem bycia i rzucająca sarkastyczne żarty kobieta, która ubiorem odzwierciedla wnętrze. Utalentowana projektantka wnętrz i prawdziwa ikona mody z poczuciem smaku. Wszystko w jej wyglądzie i charakterze składa się w jedną całość. Mało takich ludzi, którzy inspirują.

https://youtu.be/Fo8jwJ_2l0c

Pod jej wrażeniem był także operator filmowy Albert Maysles, który stworzył film dokumentalny o Iris. Pokazuje, że nie zawsze ikona mody musi być ubrana w projekty za miliony. Apfel potrafi założyć na siebie rzeczy z najwyższej półki projektantów a do tego dokłada biżuterię za kilka dolarów. Jej filozofia powinna być myślą przewodnią wielu ludzi – nie ważne w co jesteś ubrany, ile to kosztowało, czy ludziom się to podoba – Ty, masz czuć się w tym dobrze. Takie to proste.

 

0 Comments Add yours

  1. Dla mnie bomba kobieta i bomba artykuł ! Aż głowa już nie boli …ha ha ha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *