Jak tanio podróżować?

Większość z nas lubi podróżować, poznawać nowe miejsca, zawierać ciekawe znajomości. Jednak nie wszyscy mamy na to czas i pieniądze. Do tej grupy należę także ja i chciałabym podzielić się kilkoma wskazówkami jak tanio podróżować. 

#pociągiem

W ubiegłym roku dowiedziałam się, że przewoźnicy kolejowi mają bardzo przyjazne dla kieszeni programy weekendowe czy też turystyczne. Ceny wahają się między 40zł a 80zł (mam na myśli 2 klasę) w zależności od przewoźnika.

Znając już cenę biletu weekendowego nie mogłam przegapić takiej okazji i na początku lutego 2016 roku odbyłam podróż na trasie Poznań –> Sopot –> Gdynia (przez przypadek) –> Gdańsk –> Poznań –> Wrocław –> Poznań. Plany były jednak ambitniejsze, ponieważ z Gdańska pragnęliśmy przedostać się od razu do Krakowa, a później do Wrocławia, jednak pokonało nas zmęczenie.

Nie jednak to jest najważniejsze. Istotnym faktem jest to, że przez weekend można zwiedzić kilka ciekawych miast, pokonując przy tym kilkaset kilometrów w komfortowy i szybki sposób. Warto zaznaczyć, że weekend definiowany jest w ramach biletu jako okres od godz. 19.00 w piątek do godz. 7.00 w poniedziałek.

Bilet weekendowy jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi o małym zasobie czasu i pieniędzy. Taką kilkudniową podróż można zaplanować samodzielnie co do minuty z dużym wyprzedzeniem, co jest ogromną zaletą, której brakuje pozostałym opcjom.

plan-podrozy-ramka
Prywatny plan podróży

Warto też wspomnieć, że jeden z przewoźników w ramach biletu turystycznego oferuje także – oprócz podróży po Polsce – przejazdy na wybranych trasach w Niemczech i Czechach. Przykładowo, bilet turystyczny z możliwością podróżowania po Czechach kosztuje 55zł. Opcji jest naprawdę sporo i to w bardzo korzystnej cenie. Osobiście zamierzam wkrótce skorzystać z tych przywilejów.

#samochodem

Podróż samochodem także może być ekscytująca i tania (pomimo cen benzyny). Na rynku pojawia się coraz więcej portali, które oferują zbiorową podróż autem po Polsce, ale i po Europie w bardzo konkurencyjnych cenach. Ceny oczywiście zależą od odległości do pokonania i daty wyjazdu, ale z doświadczenie wiem, że można wyłapać cenowe perełki.

 

blablacar
Foto: blablacar.pl

 

blablacar2-kadr2
Foto: blablacar.pl

Także portal społecznościowy Faceboook obfituje w rozmaite grupy o charakterze przejazdów grupowych. Za pomocy nowoczesnych mediów staroświecki autostop przybrał nieco inny wymiar. Współcześnie zamiast wyjść na ulice i pomachać ręką z wyciągniętym kciukiem przed nadjeżdżającym samochodem, ludzie wrzucają oferty przejazdów autostopowych na grupy facebookowe. Istotniejsze jest jednak to, że podróż samochodem staje się przyjazna dla kieszeni i nieco bezpieczniejsza.

grupa-auto-22ranka
Foto: facebook.com / Autostopem przez Europę
grupa-autostop22-ramka
Foto: facebook.com / Autostopem przez Europę

#autobusem

W sektorze podróży autobusowych także nie brakuje atrakcyjnych ofert. W Polsce znani mi są przewoźnicy tacy jak: Polski Bus czy Lux Express. Każdy z nich, oprócz swoich regularnych cen ma w swoim cenniku oferty promocje rangi: przejazd do Wiednia za 12 zł. Czasami zdarzają się nawet jedno złotówkowe promocje. Tutaj jednak, jeśli chce się podróżować tanio trzeba planować z dnia na dzień lub w ogóle nie planować swojej podróży. Najczęściej należy się po prostu dostosować do dostępnego terminu podróży. Takie promocyjne bilety znikają najczęściej w kilka godzin, więc nie ma czasu na przedyskutowanie oferty.

polski-bus-ramka
Foto: facebook.com / Polski Bus

#samolotem

Nie inaczej jest jeśli chodzi o podróże samolotem. Coraz częściej bilety można znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach. Jednak nie jest to takie proste. Tanie bilety w ciekawych kierunkach znikają w przeciągu kilku minut. Rynek ten jest tak popularny, że zaczęły powstawać wyszukiwarki tanich biletów, takie jak skyscanner.pl czy azuon.pl. Dodatkowo w sieci krąży mnóstwo poradników, zasad i podpowiedzi jak kupić tani bilet, tak więc ja już nie będę się rozpisywać. Niestety, zazwyczaj trzeba dużo czasu oraz cierpliwości, aby upolować taki bilet.

loty3
Przykładowe loty / www.fly4free.pl
loty1
Przykładowe loty / www.fly4free.pl

Dodatkowym haczykiem przy tanich lotach jest najczęściej ograniczony bagaż i z góry narzucona data wylotu, co może być odrobinę kłopotliwe. Jednakże to tylko kilka małych minusików. Podróż samolotem, o ile upolujemy tani bilet to wygoda, bezpieczeństwo i przede wszystkim szybkość w dotarciu do celu.

Jak widać podróżowanie nie zawsze musi się wiązać z obciążeniem naszego portfela. Myślę, że każdy zainteresowany tanim podróżowaniem znajdzie coś dla siebie. Wystarczy odrobina chęci i cierpliwości.

PS. Pamiętajcie, że rower też jest tanią alternatywą. Wystarczy tylko kilka miesięcy treningu i można wyruszać na podbój europejskich tras. 😀

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *