Hope for a New Life

dnia

World Press Photo to międzynarodowy konkurs fotograficzny, który skupia się na fotografiach prasowych, opublikowanych w roku poprzednim. Tegoroczna edycja konkursu jest już 59. Najważniejszą nagrodą przyznawaną przez jury konkursowe jest Zdjęcie Roku. Tegorocznym laureatem tej właśnie nagrody jest Warren Richardson.

Australijski fotograf został wyróżniony za zdjęcie pt. „Hope for a New Life”. Dodatkowo zdjęcie zdobyło 1 nagrodę w kategorii Spot News – zdjęcie pojedyncze.

world-press-pfoto-2016

Fotografia przedstawia mężczyznę podającego w inne ręce malutkie dziecko, przez dziurę w płocie. Sytuacja ta została uwieczniona przez Richardsona na granicy Serbsko-Węgierskiej. W jeden ze swoich wypowiedzi publicznych, powiedział, że nie mógł użyć lampy błyskowej, ponieważ tych ludzi szukała policja.

Istnieje wiele głosów, które zarzucają przewidywalność temu konkursowi. To prawda, wybór fotografii zrobionej przez Australijczyka na Zdjęcie Roku 2015 nie jest ogromnym zaskoczeniem dla osób, które śledzą światową prase. Nie mniej jednak, dlaczego nagrodzenie fotografii uwieczniającej aktualną sytuacje społeczno-polityczną ma być nieodpowiednim wyborem – przecież tym właśnie żył cały świat w ubiegłym roku.

Sprawa uchodźców wywoływała i nadal wywołuje ogromne kontrowersje i problemy o znaczeniu globalnym. Problem ten nadal jest aktualny, jako Europejczycy nie znaleźliśmy jeszcze odpowiedniego rozwiązania. A tysiące uchodźców koczuje na granicach europejskich krajów, mając nadzieję na nowe życie…

2 Comments Add yours

  1. Tomaj pisze:

    świetny artykuł!

    1. Karolina Grot pisze:

      Dziękuję !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *