Gdańsk – turystyczna perspektywa

Niedawno miałam okazje odwiedzić miasto Gdańsk. Była to dla mnie wizyta pełna zaskoczeń. Od lat miałam stworzony swój prywatny ranking najpiękniejszych miast Polski, ale po odwiedzeniu Gdańska uległ on małym zmianom.

Gdańsk pojawił się w pierwszej trójce rankingu. Misto to liczy niespełna 470 tys. mieszkańców, a wraz z Sopotem i Gdynią tworzy Trójmiasto, aczkolwiek to właśnie Gdańsk jest najciekawszą częścią tej trójcy.

Części Gdańska, które warto odwiedzić to oczywiście Stare Miasto oraz Główne Miasto. Stare Miasto to najstarsza część Gdańska. Znajdują się tu niezwykle urokliwe obiekty sakralne, m.in. Kościół św. Katarzyny, który jest najstarszym obiektem tego typu na Starym Mieście. Powstał on w latach 1227-1239 więc był świadkiem wielu historycznych wydarzeń.

Takie miejsca mają swój specyficzny klimat. Osobiście uwielbiam odwiedzać zabytki sprzed kilku stuleci. Próbuję sobie wtedy wyobrazić jak wyglądało życie, gdy budowano np. taką świątynie; co zajmowało ludzi, którzy ją odwiedzali, jakie mieli zmartwienia czym się radowali. Sama myśl, że ktoś 700 lat temu także przechadzał się po tym budynku jest fascynująca.

Innym zabytkiem, który także przykuł moja uwagę w trakcie spaceru po Gdańsku to Wielki Młyn i Mały Młyn. Są to średniowieczne budynki młyna wodnego położone na wyspie Kanału Reduni oraz bezpośrednio nad Kanałem Reduni. Wielki Młyn to młyn wodny wzniesiony przez Krzyżaków w 1350 roku. Natomiast Mały Młyn to budynek powstały w około 1400 roku, który służył jako spichlerz. Obie budowle wykonane są z czerwonej cegły, dzięki czemu przyciągają uwagę ‘błądzących’ po mieście turystów.

IMG_20160227_144046edit

Na Starym Mieście można odszukać także kilka pięknych pomników. Mnie swoją ekspresją ujął Pomnik króla Jana III Sobieskiego na targu Drzewnym, który jest jednym z najstarszych pomników miasta. Wokół niego jest kilka ławeczek, gdzie można spokojnie usiąść i pokontemplować to dzieło sprowadzone ze Lwowa.

IMG_20160227_142122edit

Dworzec Gdańsk Główny to także cenny zabytek Starego Miasta. Jego bardzo charakterystycznym elementem jest wieża zegarowa o wysokości 50m, która może być doskonałym drogowskazem powrotu na dworzec, dla krążących po mieście turystów.

Z kolei Główne Miasto to w przeważającej większości klimatyczne, brukowane uliczki, wokół których mieszczą się piękne kamienice. Ta część Gdańska obfituje w zabytki.

IMG_20160227_145416edit

Po pierwsze znajduję się tu Kościół Mariacki czyli Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to monumentalna budowla, która robi wrażenie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Jest to największy na świecie  kościół zbudowany z cegły. Spacerując wewnątrz bazyliki nie sposób pozbyć się pytania – jak w XIV wieku udało się zbudować tak ogromną budowlę, bez profesjonalnego sprzętu, jedynie dłońmi ludzkimi. Jest to fascynujące.

Kolejną atrakcją turystyczną jest nadwodny deptak, zwany Długim Pobrzeżem. Idąc wzdłuż tej ulicy można podziwiać charakterystyczne dla tej części Gdańska, bramy wodne m.in. bramę Mariacką, u wejścia której, można podziwiać piękny widok na Bazylikę Mariacką.

IMG_20160227_151720edit

Częścią Długiego Pobrzeża jest także charakterystyczny Żuraw, czyli dźwig portowy, który w pewnym stopniu jest turystycznym symbolem Gdańska.

Na uwagę zasługują także wspomniane przeze mnie na początku klimatyczne uliczki Głównego Miasta. Ul. Piwna to nie tylko urocze knajpki ale i piękne kamienice ją otaczające. Warto zatrzymać się przed Domem Schlütera. Jest to kamienica wybudowana w I połowie XVII wieku. Budynek ten należy do najcenniejszych zabytków tej części Głównego Miasta, które przetrwały II Wojnę Światową w oryginalnym stanie. Ponadto, polecam spacer ul. Mariacką prowadząca do Bazyliki Mariackiej. Jest to niezwykle urokliwe miejsce, zwłaszcza po zmierzchu.

IMG_20160227_151847edit

Jeszcze kilka słów na koniec. Gdańsk najlepiej odwiedzić poza sezonem. Wówczas można spokojnie nacieszyć się klimatem tego miasta i zwiedzić w swoim rytmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *