Zniszcz grę, wylecz raka – Games Done Quick

dnia

Zazwyczaj nie jestem fanem wszelkiej maści Let’s Playów, Streamów, Gameplayów czy innych formatów związanych z oglądaniem kogoś, kto gra w coś, co sam mógłbym ogrywać w tym momencie. Jednak dwa razy do roku wyjmuje kilka dni z kalendarza, by oglądać najlepszych speedrunnerów na świecie.

Najprościej mówiąc, speedrunner to taki ktoś, kto zna twoją ulubioną grę na pamięć i użyje wszystkich znajdujących się w niej błędów, by ścigać się o jak najlepszy czas jej przejścia. Najczęściej taki przebieg nie przypomina w żadnym stopniu naszego doświadczenia z grą. Świętem takich ludzi jest transmitowane na żywo dwa razy w roku Games Done Quick, zbierające pieniądze na organizacje walczące z rakiem. W edycji, która odbyła się w zeszłym tygodniu, udało im się zebrać rekordowe 2,2 mln dolarów. Nagle okazuje się, że przechodzenie tej samej gry setki czy więcej razy, może wnieść coś pozytywnego do świata.

Sala na której odbywa się GDQ | Źródło: twitter.com/GamesDoneQuick

Sama społeczność “biegaczy” jest ewenementem w skali graczy i internetu. Każdy run gry jest wynikiem wysiłku setek fanów, którzy przez lata opracowywali coraz to lepsze techniki, które to razem układają potem w optymalną trasę. Pozwala to np. zaliczyć oryginalne Mario w 5 minut lub w 19 gdy nie używa się warpów, a GTA: Vice City w czasie krótszym niż dowóz pizzy (52 minuty). Co wyjątkowe, wśród ścigających się panuje niesamowicie przyjazna atmosfera, łącząca ludzi w jednym celu, a nie rozdzielająca ich wszędzie obecną tablicą rankingową.

Najpopularniejszymi grami są najczęściej te, które definiowały pewną generacje i wychowały całe pokolenie przyszłych fanów gier wideo. Dlatego na szczycie rankingów ogólnoświatowej bazy biegaczy speedrun.com, znajdują się gry z serii Mario, Zelda, Pokemon, ale też nowsze pozycje takie jak Portal, Mirror’s Edge, Counter-Strike, czy starsze odsłony GTA. W ostatnim czasie najgłośniejszym przykładem speedrunningu był reboot Preya, w którym w ciągu kilku miesięcy rekord został przebijany co kilka dni. Początkowo z 40 minut, do obecnie 7 minut.

Aktualnie najpopularniejsza gra na speedrun.com

Mnie osobiście do oglądania speedrunningu przyciągnął gracz CovertMuffin, specjalizujący się w Star Wars: Jedi Academy, jednej z moich ulubionych gier w dzieciństwie. Covert, zajmujący aktualnie trzecie miejsce na świece, pobiegł kilka dni temu pod okiem mistrza świata w ramach AGDQ, gdzie dobrze pokazują na czym speedrunning polega, przechodząc całość w 44 minuty.

Polecam sprawdzić czy wasze ulubione gry są popularne wśród speedrunnerów. Nie martwcie się, że to nie strzelanki czy platformówki, bo runnerzy konkurują ze sobą w przeróżnych kategoriach. Od Skyrim, przez Fallouty, do takich gier jak Simsy czy Minecraft. Na szczęście istnieje wiele kanałów, zbierających to co najciekawsze z tego wielkiego community.

Na koniec zostawiam was z moim ulubionym klipem, w którym FireDragon walczy o rekord świata w Luigi’s Mansion, gdy jego współlokator informuje go, że jest pod domem i nie ma kluczy do mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *