Dziesięciu najlepszych aktorów tej dekady

Na początku kilka kwestii wyjaśniających. Ten ranking uwzględnia aktorów którzy czynnie działają w zawodzie i regularnie występują w filmach lub serialach(więc nie będzie w tym rankingu Daniela Day Lewisa). Pozycje rankingowe są ustalone na podstawie artystycznych sukcesów a także komercyjnych, więc dlatego większość aktorów w tym rankingu to aktorzy amerykańscy. Tych co myślą że zapomniałem o aktorkach, uspokajam i zapraszam do mojego następnego tekstu, który w podobnej formie przedstawi Wam najlepsze aktorki.

10. Colin Farell

FOTO: Holywood Reporter

Ważne role w tej dekadzie: Lobster, Detektyw, Na pokuszenie

Wybór bardzo na czasie. Farell ostatnio zaczyna przyjmować coraz to ciekawsze propozycje co owocuje o dziwo świetnymi rolami. To Lanthimos w Lobsterze udowodnił że komercyjne emploi Farella można przykryć pozą europejskiego myśliciela. A to pewnie nie jest ostatnie słowo Irlandczyka.

9. Michael Keaton

FOTO: Pinterest

Ważne role w tej dekadzie: Birdman, Spotlight, McImperium

Kolejny spektakularny aktorski powrót. Keaton wrócił do świata żywych za sprawą roli w obsypanym nagrodami Birdmanie, gdzie zagrał w sumie samego siebie. Potem był błyskotliwy i zimny Spotlight, a także brawurowe McImperium. Keaton przeżywa swoją drugą młodość i skręca ostatnio w stronę efektownych blockbusterów. Miejmy nadzieję, że zainteresowany znajdzie jeszcze ochotę na ambitniejsze kino.

8. Jake Gyllenhaal

FOTO: GQ

Ważne role w tej dekadzie: Labirynt, Wróg, Do utraty sił

Kto by przypuszczał że Donnie Darko zostanie taką gwiazdą? Gyllenhaal to nazwisko niełatwe do zapamiętania, ale dzisiaj je znają wszyscy kinomani. Jake wyspecjalizował się w ostatnich latach w rolach smutnych twardzieli, którym przyszło żyć w miejskich dżunglach. To właśnie tam Jake najlepiej wykorzystuje swoją nietypową urodę. Jeżeli Gyllenhaal występowałby w filmach noir grałby antagonistów Bogarta. Dlaczego? Spójrzcie w jego spokojne ociekające szaleństwem oczy.

7. Tom Hardy

FOTO: Pinterest

Ważne role w tej dekadzie: Zjawa, Mad Max: Na drodze gniewu, Mroczny rycerz powstaje

Udowodnił że przemysł filmowy nadal ma słabość do złych chłopców. Zamknąć jednak Hardy’ego w takiej przegródce to brak szacunku. Tom gra wszystko i u wszystkich. Raz są to filmy lepsze, raz gorsze w wszystkich Hardy trzyma ten sam poziom. Niestraszni mu są bohaterowie wielkich widowisk blockbusterowych, jak i zniuansowane portrety psychologiczne w kameralnych dramatach. Jego dorobek jest tak duży, a możliwości jeszcze większe.

6. Paul Dano

FOTO: Pinterest

Ważne role w tej dekadzie: Labirynt, Love and Mercy, Człowiek scyzoryk

Niesamowicie charakterystyczny aktor, który coraz bardziej w tej dekadzie zmierza w kierunku kina indie. To właśnie w jego wiecznie dziecinnej twarzy współczesne pokolenie znajduje lustro w którym może się przejrzeć. Dano balansuje na granicy prawdy i żartu, doskonale puentując dzisiejszy świat. Wciąż czekamy jednak na rolę Oscarową. Przypominam, że Paul wciąż nie ma nawet nominacji.

5. Matthew McConaughey

FOTO: She Knows

Ważne role w tej dekadzie: Detektyw, Witaj w klubie, Wilk z Wall Street

Najlepszy przypadek zmartwychstania aktorskiego tej dekady. McConaughey na początku XXI wieku był twarzą mało wymagającego kina romantycznego. W tej dekadzie nastąpiło przebudzenie. Aktor ma za sobą kilka kapitalnych ról. Wyróżnić należy zwłaszcza tą z Detektywa. Matt pomógł nam przypomnieć fakt, iż w telewizji nadal można stworzyć wielowymiarową postać. Kilka miesięcy po premierze Detektywa McConaughey zdobył Oscara za kolejną świetną rolę w Witaj w klubie. Teraz Amerykanin trochę przycichł, ale czekamy na kolejne jego przebudzenie.

4. Michael Shannon

FOTO: Pinterest

Ważne role w tej dekadzie: Zakazane Imperium, Take Shelter, Zwierzęta nocy

Nie bójcie się. Shannon może i ma idealną twarz do grania osób z zaburzoną psychiką, ale w jego kreacjach zawsze istnieje ludzkie ciepło. Shannon pod tym względem jest spadkobiercą metody przedwcześnie zmarłego Philipa Seymoura Hoffmana, który też wybierał trudne moralnie rolę, ale na ekranie przekształca je w pełnokrwiste postacie. Shannon potrafi to samo. Już wiele umie, a coś czuje że ta najważniejsza rola jeszcze przed nim.

3. Michael Fassbender

FOTO: Pinterest

Ważne role w tej dekadzie: Wstyd, Frank, Obcy: Przymierze

Trudno wybaczyć Fassbenderowi jego słabość do blockbusterów. Ale trzeba przyznać, że jest on często najjaśniejszym punktem tych produkcji i dzięki niemu zostajemy przy ekranie. Michael jednak najlepiej wypada w kinie artystycznym. Wstyd i Frank to są dwa testamenty tego piekielnie uzdolnionego aktora, który miejmy nadzieję rzuci te wszystkie X-meny w kąt.

2. Oscar Isaac

FOTO: Pinterest

Ważne role w tej dekadzie: Co jest grane Davis?, Kto się odważy, Gwiezdne Wojny: Przebudzenie mocy

Isaac ma prezencję i wygląd gwiazdy z okresu złotej ery Hollywood. Posągowa twarz i maniera pozwala mu na odgrywanie zarówno tajemniczych outsiderów poturbowanych życiem jak i blockbusterowych rzezimieszków. Dopiero od kilku lat reżyserzy wykorzystują talent Gwatelmaczyka właściwie, miejmy nadzieję że tak pozostanie.

1. Joaquin Phoenix

FOTO: Pinterest

Ważne role w tej dekadzie: Mistrz, Ona, Wada ukryta

Niepokorny, to słowo najlepiej pasuje do zdolnego Amerykanina. Karierę zaczynał jako ten mniej utalentowany Phoenix, ustępując pozycję w Hollywood swojemu starszemu bratu Riverowi. Dzisiaj mało kto z kolei pamięta o tragicznie zmarłym Riverze. Joaquin dzisiaj to gwiazdor, który starannie dobiera swoje role. Stroniący od mainstreamu aktor nie boi się trudnych minimalistycznych ról. Czekamy na kolejne następne role i w końcu pierwszego Oscara.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *