DIY – świąteczne dekoracje

Świąteczny klimat w domu to podstawa, a najprościej dokonać tego przez przystrojenie swojego lokum rozmaitymi stroikami, świeczkami, mikołajkami, aniołkami, choinkami itp. Jednak jak zrobić to gustownie i nie zbankrutować? Podpowiadam, udekorowanie domu na okazje świąt wcale nie musi być kosztowne. Sprawdźcie kilka pomysłów na własnoręcznie wykonane ozdoby, które mogą urozmaicić także Twój dom.

Koszyczki z muliny

Niezwykle efektowną a zarazem prostą w wykonaniu ozdobą są koszyczki z muliny. Można je postawić na wigilijnym stole, regale czy zawiesić na świąteczne drzewko. Bez problemu można dopasować kolor i rozmiar koszyczków do własnego wnętrza, gdyż mulina dostępna jest w szerokiej palecie barw.

Potrzebujemy:

  • mulinę
  • balony
  • klej szkolny (dla bardziej zaawansowanych krochmal)

Nadmuchujemy balon do wybranej przez siebie wielkości. W miseczce rozrabiamy klej z odrobiną wody, do uzyskania płynnej konsystencji. Następnie przeciągamy mulinę przez płynny klej i zaczynamy obwiązywać nią balon. Po ukończeniu zostawiamy prace do całkowitego wyschnięcia. Na końcu przebijamy balon i uzyskujemy odpowiednią formę koszyczka. Aby wykończyć koszyczek i nadać mu odpowiedniego charakteru możemy użyć cekinów, piórek czy brokatu.

kulki-2
Foto: archiwum prywatne

 

kulki-2-2

 

Świąteczny stroik

Stroiki na wigilijne stoły osiągają czasami ceny wysokości kilkudziesięciu złotych. Można jednak nie przepłacać i wykonać taki stroik samodzielnie. Pozwoli to nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy – tak potrzebnych w okresie świątecznym – ale także na idealne dopasowanie ozdoby do własnego wnętrza.

Potrzebujemy:

  • szklanej miski lub szerokiego wazonu
  • paczkę ozdobnych kamyczków (mogą być te do akwarium)
  • świerkowe gałązki
  • dodatkowe ozdoby np.: szyszki, małe bombki, kuleczki styropianu, cekiny itp.

W szklanym naczyniu umieszczamy świeczkę. Następnie zasypujemy dno ozdobnymi kamyczkami, tak aby świeca była stabilna. Wokół świeczki układamy gałązki świerkowe. Pozostałe ozdoby umieszczamy w naczyniu według własnej wizji.

Możliwości wykonania takiego stroika jest dużo. Zaczynając od kolorystyki a kończąc na materiałach, które mogą wypełnić naczynie. Kamyki ozdobne można zastąpić mchem, bombki orzechami włoskimi lub wysuszonymi krążkami pomarańczy. Zatem czym prędzej zabierajcie się do pracy.

Niecodzienne bombki

Świąteczne drzewko nie zawsze musi być przystrojone plastikowymi, zwyczajnymi, bombkami, które na dodatek, często sporo kosztują. Jest jednak sposób aby choinka nie była nudna – bombki według własnego projektu!

Potrzebujemy:

  • styropianowe bombki (można je dostać w każdym sklepie z artykułami biurowymi, w sklepach artystycznych czy większych supermarketach)
  • cekiny
  • szpilki

Wykonanie takiej bombki przy użyciu cekinów i szpilek jest banalnie proste. Dobieramy odpowiedni kolor cekinów i przytwierdzamy je za pomocą szpilki do styropianowej kuli. Staramy się nie pozostawiać wolnej przestrzeni na bombce. Wzory jakie chcemy uzyskać zależą tylko od naszej wyobraźni.

 

Mam nadzieję, że tych kilka pomysłów zainspiruje kogoś z Was do stworzenia takiego dzieła samodzielnie. Satysfakcja gwarantowana.

PS. Wszystkie prace wykonała samodzielnie moja siostra Kamila. <3

0 Comments Add yours

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *