Czy VAR to…?

dnia

Jak pokazuje historia piłki nożnej, ta nigdy przesadnie nie lubiła się z technologią. Przyczyny tego stanu rzeczy zwykle kryją się pod hasłem osoby kochające prostotę i frywolność piłki nożnej. Nie inaczej jest w przypadku VAR.

Ta rewolucyjna technologia to tak naprawdę nic innego jak kilka sprytnych kamer ustawionych w kluczowych punktach na boisku dzięki którym możliwa jest rejestracja i odtworzenie jakiegoś fragmentu meczu z różnych stron na przykład w przypadku spornej kwestii. Skoro zatem cały mecz i tak jest filmowany i odtwarzany w telewizji dlaczego by nie móc odtworzyć konkretnej spornej akcji aby wykluczyć potencjalne błędy sędziów?

Szukanie genezy takiego wrogiego nastawienie wobec tejże nowinki zaprowadziłoby nas za pewne do jakiejś absurdalnej teorii spiskowej pokroju „mafii FIFA”. Zamiast tego skoncentruje się na wadach i zaletach tego systemu.

Wady tego rozwiązania

Niewątpliwą i często akcentowaną wadą systemu VAR jest „niesforność” tej technologii. Kamery często lubią płatać figle, a i sami sędziowie w myśl porzekadła „trochę techniki i się człowiek gubi” potrafią odczyniać nad tym systemem sceny rodem ze skeczów kabaretowych. Sporadyczne ale powtarzające się problemy, nowość samej technologii oraz rzadkie błędy z tego wynikające to solidny argument przeciw wprowadzaniem tego systemu zwłaszcza na sporych imprezach.

Kolejną kwestią jest tak zwana płynność gry. A właściwie jej brak. Otóż w przypadku „nierewelacyjnej” pracy arbitrów może dojść do absurdalnej sytuacji gdy ilość sytuacji spornych spowoduje sporą konieczność wspierania się systemem VAR. To z kolei spowoduje że takie spotkanie będzie non stop przerywane przez graczy czy trenerów żądnych sprawiedliwej decyzji.

Dodatkowym zarzutem są nieprecyzowane koszty wprowadzenia takiego rozwiązania. Kupno sprzętu, utrzymanie go oraz zatrudnienie technicznych do jego obsługi to z pewnością niemała inwestycją, która w obliczu konieczności początkowych testów i potencjalnych problemów może być sukcesywnie odkładana, póki technologia się nie rozwinie.

Ostatnim zarzutem jest – mała obiektywność wykorzystania tego systemu – otóż ten może być użyty tylko na wniosek sędziego i tylko w przypadku pewnych sytuacji spornych jak faul, karny, bramka czy pomylenie zawodnika. Co jednak w przypadku zagrania ręką czy  chociażby rzutu rożnego? Trzeba zdać się na nieomylność arbitrów.

 

Zalety systemu VAR

Niezaprzeczalną zaletą jest z pewnością wzrost obiektywności spotkań. Mając do dyspozycji system powtórek nie ma mowy o błędnych decyzjach czy niedopatrzeniach. System taki to również świetna okazja do zniszczenia w zarodku wszelkich prób malwersacji czy „przepychania” zespołów. Nowoczesne kamery rotoskopowe w banalny sposób wskażą nie tylko zaistniałą sytuację ale także pozycję i zachowanie sędziego dzięki czemu łatwiej będzie można pociągnąć takowych do odpowiedzialności za próbę wypaczenia gry.

VAR to również uproszczenie pracy sędziego. Ten mogący się wspierać technologią zdejmuje z siebie brzemię ewentualnej pomyłki oraz konieczność bycia w kilku miejscach na raz w przypadku bardzo dynamicznych spotkań. Dodatkowi sędziowie techniczni z pewnością pomogą optymalnie rozłożyć pracę arbitrów i zminimalizować ryzyko pomyłek.

System ten to także świetny pretekst do ocieplenia wizerunku FIFA czy UEFA – organizacji, które przez wielu kojarzone są z korupcją i obrotem pieniędzmi. Po drugiej stronie tej barykady znajdują się także kluby, które dzięki takiemu usprawnieniu również mogłyby pozbyć się łatki „zespołów przepychanych do finałów”.


Podsumowując zalety wprowadzenia i utrzymania systemu VAR zdają się znacznie przeważać nad wadami. Te często wyszukane i nie odnoszące się do wszystkich realiów wydają się być proste w rozwiązaniu. Jedynym co pozostaje w gestii urzędników jest zaważenie o tym kiedy taki system winien być używany. Moim zdanie powinien on być dostępny w każdej spornej sytuacji, jednak wzorem siatkówki dostępna winna być limitowana ilość powtórek na wniosek trenera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *