Czy będzie rewolucja?

dnia

Trzy lata minęły od wydania ostatniego longplaya Depeche Mode. Świat od tego czasu się zmienił, jest bardziej niespokojnym miejscem. Pewnie dlatego singlem promującym nową płytę jest utwór Where’s the Revolution

Ostatnia płyta – Delta Machine wypadła raczej słabo. Pamiętam, że promująca ją Heaven, brzmiała jak testament starych, zblazowanych muzyków. Z kolei zamykająca album Goodbye mówi sama przez się. Nagranie nie było złe – najgorszą płytą okrzyknąłbym Exciter – ale także nie porywała, a z perspektywy czasu nie wiele się z niej pamięta.

depeche-mode-w-polsce-2017-bilety-ceny-i-informacje-o-wejsciowkach
Plakat promujący trasę koncertową Global Spirit Tour.

Depeche Mode na ogół unika kwestii politycznych i społecznych. Poza nielicznymi People Are People czy New Dress, ciężko byłoby doszukać się odniesień, do palących świat spraw. Dlatego niemały zaskoczeniem jest dla mnie singiel, promujący płytę Spirit. W jego refrenie Gahan wykrzykuje: „Where’s the revolution? Come on people, you’re letting me down”.

Można stwierdzić, że na siłę doszukuję się wezwania czy jakiejś formy apelu, ale mając na uwadze, że płytę nagrywano w tym samym 2016 roku, w którym doszło do Brexitu, degradacji Berniego Sandersa, zwycięstwa Donalda Trumpa i innych katastrof humanitarnych, przekaz wydaje się bardzo czytelny. I raczej się nie mylę. Zresztą same okładki prezentują się jak plakaty rewolucyjne.

depeche-mode-album-cover-rgb-5x5
Okładka najnowszej płyty Depeche Mode.

Jestem bardzo podekscytowany tym, co Depeche Mode nam szykuje. Już jutro – 3 lutego, wychodzi omawiany singiel. Z kolei dzień później – 4 lutego, w poznańskim klubie Elizjum, miejsce mieć będzie superancka, depeszkowska impreza. Na Spirit także nie będziemy musieli długo czekać, bo premiera odbędzie się 17 marca. Jak już taką wyliczankę poczyniłem, to na koniec tylko przypomnę, że Depeche Mode zagrają 21 lipca, na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *