Co ładnego w Kijowie?

Całkiem niedawno przebywałem przez tydzień w Kijowie. Czas tam spędzony uważam za niezwykle wartościowy. Dotarło do mnie, jak bardzo nic nie wiemy o naszych sąsiadach. Dlatego chciałbym podzielić się wrażeniami i widokami ze stolicy Ukrainy.

Architektura

Budownictwo w Kijowie zrobiło na mnie największe wrażenie. Stare miasto znajdujące się na wzgórzu, tworzy swoiste epicentrum aglomeracji. Następnie mamy monumentalny socrealizm, który swoim kunsztem i rozmiarem dosłownie przygniata. A na koniec, znane nam wszystkim dobrze blokowiska. Jednak nie są to zwykłe bloki, bowiem liczące niekiedy do 20-paru pięter!

Majdan
Majdan Niezależności, główny plac w sercu Kijowa; archiwum prywatne

Majdan Niezależności znany jest zapewne wszystkim, w związku z przykrymi wydarzeniami, które miały tam miejsce dokładnie 3 lata temu. Podczas protestów ulicznych, tzw. Euromajdanu, autorytarna władza otworzyła ogień do własnych obywateli. Zginęło wtedy prawie 100 osób, a około 3000 zostało rannych. Dziś, wizerunki tych, którzy zginęli dalej wiszą na murze, gdzie można zapalić świeczkę czy pozostawić kwiaty.

 

Kijów
Socrealizm w Kijowie; archiwum prywatne

Socrealizm, który tak mnie zachwyca to kierunek w sztuce, w tym przypadku architekturze, który wytworzył się w latach 30. XX wieku w ZSRR. Później eksportowany za granice sojuzu był „obowiązującą doktryną twórczości artystycznej w krajach socjalistycznych”. Charakteryzował się on przede wszystkim monumentalnością, przestrzennością i symetrycznością oraz takimi elementami jak kolumnady, attyki itd. Miał wyrażać potęgę ludu, co w mojej opinii robi.

imag1223
Wnętrze Międzynarodowego Wydziału Dziennikarstwa w Kijowie; archiwum prywatne

Flora i fauna

Pomimo stereotypu, jaki klarować się może – jakoby Kijów zalany cegłami i betonem – miasto bogate jest w zieleń miejską. Jest tam sporo parków krajobrazowych, zoo czy po prostu przestrzeni porośniętej drzewami, jednak nie robią one takiego wrażenia.

Dniepr
Dniepr w Kijowie; archiwum prywatne

W Kijowie nie tylko imponujących rozmiarów są budynki. Rzeka Dniepr, jedna z najdłuższych w Europie, dzieli Kijów na dwie odległe od siebie części, a także wytacza granicę pomiędzy wschodnią a zachodnią Ukrainą. Rzeka jest tak szeroka, że ciężko ująć ją w obiektywie.

golab
Gołąb na przystanku czeka na trolejbus; archiwum prywatne

Istnieje stereotyp, że na Ukrainie pętają się bezpańskie psy po ulicach miast. Cóż, wszystkie psy jakie widziałem w Kijowie miały właścicieli. Ze dwa razy zaczepiły mnie puchate koty. Ale za to ptactwo się dopiero szarogęsi!

Ludzie

Mieszkańcy Kijowa wprowadzili mnie w pewnego rodzaju smutek. Większość, z którymi rozmawiałem – studenci i wykładowcy – są rozczarowani i pozbawieni nadziei na lepsze jutro. Po zmianie władzy wcale się nie polepszyło. Przeciwnie, gospodarka jest w opłakanym stanie, ceny utrzymania wywindowały nieprzyzwoicie w górę. Z kolei pensje są żartem. Jedna złotówka jest warta 6-7 hrywien, natomiast za jedno euro kupimy 27 hrywien.

Kijów
Kadet szkoły wojskowej; archiwum prywatne

Sporym mankamentem jest porozumiewanie się. Na Ukrainie mało kto zna język angielski. Najłatwiej dogadać się idzie po rosyjsku, jeśli ktoś zna. W przypadku, gdy podobnie jak ja, zna się tylko parę słów po rosyjsku, piosenki „Ja soszla s uma”, „Bielyje rozy” i hymn ZSRR, pozostaje nic innego jak mówić po polsku, imitując wschodni akcent. Ważne, by nie artykułować pospiesznie i nie konstruować zawiłych zdań czy zapytań, jak ja to robię w tym tekście.

Kijów
Gepard i zebra na Majdanie; archiwum prywatne

Ogólnie rzecz biorąc to Ukraina to taka Polska 30 lat temu, tyle że z internetem. Niemal wszędzie jest dostępne wi-fi, ale trzeba z tym uważać (telefoniczni hakerzy!). Ukraińcy są gościnni. Młodzież i studenci całkiem otwarci, zabawni. Szkoda, że muszą żyć w poczuciu strachu i niepewności każdego następnego dnia.

0 Comments Add yours

  1. seewithme pisze:

    Piękny wpis… Smutne, że ludzie w XXI wieku muszą bać się życia we własnym kraju. Widać pewne rzeczy nigdy się nie zmienią ☹

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *