8 filmów które warto zobaczyć w tv w weekend.

Oglądanie filmów w telewizji w dzisiejszych czasach to jak słuchanie płyty winylowych. Z jednej strony rzecz dobra dla pasjonatów, z drugiej rzecz którą robią nasi dziadkowie.

Dla mnie jednak TV jako medium filmowe nie jest złą platformą.  Może to moje wychowanie na VHS-ach przegrywanych z TVP, ale lubię sobie usiąść włączyć tv i obejrzeć jakiś film.  Przypomina mi to czasy braku internetu, kiedy zobaczyłem w programie TV (to dopiero relikt) że puszczają „Lśnienie”. Cały tydzień oczekiwania na film, aby w końcu usiąść i obejrzeć….cudowne uczucie (tak jest pierwszy raz oglądałem arcydzieło Kubricka w wieku 10 lat. Poza tym małym faktem moje dorastanie przebiegało całkiem normalnie).

Oczywiście ktoś krzyknie staropolskim: „Nic teraz nie leci!”. Zawsze takie gadanie w stylu „Ehh kiedyś to były filmy/muzyka/seriale teraz nic nie ma” za przejaw lenistwa. Właśnie z braku chęci poszukiwania czegoś wartościowego. Dlatego zaczynając ten cotygodniowy cykl, chciałbym go zadedykować wszystkim leniom. Każdy nim czasem jest. Nie wstydźmy się tego.

Tak więc począwszy od tego tekstu w miarę regularnie będę prezentował ciekawe filmy, które można zobaczyć w weekend w tv.

Miś
Sobota TVP Kultura 9:10
Im jestem starszy tym coraz więcej rozumiem z tego filmu. Kiedyś nierozszyfrowywany kod zrozumiały tylko dla rodziców (Z czego oni się tak śmieją?) dzisiaj nietracąca na przekazie groteska, która wbrew pozorom jeszcze nie opuściła naszego kraju.

Psy
Sobota Stopklatka 2:00
Serio muszę coś pisać? „Nie chce mi się z wami gadać”. Polska pulpa narodowa.

Hair
Niedziela TVP Kultura 11:25
Kultowy musical Milosa Formana- reżysera, który w latach 70. kręcił same arcydzieła. Nie inaczej jest z Hair. Rozdarte społeczeństwo hipisowskiej młodzieży konfrontuje się z Wietnamem. Dzieło ważne, ani trochę się nie postarzało od premiery.

Złodzieje Rowerów
Sobota Filmbox Arthouse 13:40
Arcydziełom neorealizmu. Jeden z tych filmów, gdzie te najprostsze dylematy rodzą u widza konflikt moralny na poziomie absolutnym.

Hud Syn Farmera
Sobota Cinemax 11:20, Niedziela Cinemax 2 11:20
Jedna z większych zapowiedzi zmian zachodzących w kinie amerykańskim na przełomie lat 60 i 70.  Oraz przejmująca meta-opowieść o upadku wartości. Paul Newman w życiowej formie. Do tego film obsypany nagrodami.

Wodzirej
Niedziela TVP Kultura 13:35
Genialny Jerzy Stuhr w chyba najwybitniejszym przedstawicielu polskiego nurtu: kina moralnego niepokoju. Rzecz kultowa, a tak mało znana.

Buntownik bez powodu
Sobota TNT 17:05
Szanuje czas zarówno wasz jak i swój, więc nie będę nawet próbował się rozpisywać na temat jak ważny jest to film dla kultury. Zwłaszcza dla młodzieży. Napiszę tylko, że właśnie w tym filmie James Dean stał się takim Jamesem Deanem, jakiego zapamiętała historia.

Zabójcza broń
Niedziela TVP Fabuła 21:00
TVN puszcza to co miesiąc, ale co z tego? Kino „buddy movie” w pigułce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *