5 powieści o kontakcie z obcą cywilizacją

dnia

 

Kilka dni temu NASA ogłosiła odkrycie systemu z siedmioma planetami typu ziemskiego. To historyczne wydarzenie zainspirowało mnie do stworzenia listy pięciu powieści podejmujących temat kontaktu z obcą cywilizacją. Wszystkie te dzieła można zaliczyć do kategorii fantastyki naukowej. Wybrałam te, które według mnie najbardziej zasługują na wyróżnienie w tej topce. Jest to jak najbardziej subiektywne zestawienie – porywających powieści Science Fiction jest o wiele więcej!

Solaris – Stanisław Lem

Solaris to powieść, która przyniosła ogromną sławę Stanisławowi Lemowi. Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Z twórczością Lema wiąże się bardzo ciekawa opowieść. Inny wielki pisarz Science Fiction – Philip K. Dick uważał, że Lem to kryptonim tajnej komunistycznej organizacji, której zadaniem jest przemycanie propagandy za pomocą sf. Dick zgłosił to oskarżenie nawet do FBI, uważając, że żadna jednostka nie może mieć tak ogromnej wiedzy i wyobraźni – mylił się.

Solaris to fascynująca opowieść o niezwykłej planecie, na której znajduje się obca forma życie. Psycholog Kris Kelvin przybywa na stacje badawczą na Solaris, w czasie trwania jego misji dzieją się bardzo niezwykłe rzeczy. Powieść ta, to nie tylko jeden z najoryginalniejszych portretów obcej cywilizacji, ale także przedstawienie tego w jaki sposób ludzie radzą sobie ze swoimi traumami z przeszłości.

lem-solaris-2
Pierwsze wydanie Solaris, 1961.

2001 Odyseja Kosmiczna –  Arthur C. Clark

Z powstaniem powieści 2001: Odyseja kosmiczna wiąże się ciekawa historia, oczywiście powiązana ze słynną filmową adaptacją. Stanley Kubrick postanowił stworzyć film science fiction, do współpracy polecono mu Arthura C. Clarka. Początkowo film miał opierać się na kilku opowiadaniach pisarza. Jednak końcowy efekt była taki, że scenariusz filmu i powieść powstawały jednocześnie. Ostatecznie jednak, Kubrick przez 4 lata wstrzymywał publikacje powieści Clarka, tylko dlatego aby nie ukazała się przed premierą filmu.

2001: Odyseja kosmiczna traktuje o wyprawie załogi statku Discovery One, która ma za zadanie odkryć rolę tajemniczego monolitu w wszechświecie. Członkowie załogi będą musieli się zmierzyć nie tylko z obcą cywilizacją ale i przekroczą bramę czasu i przestrzeni.

2001_a_space_odyssey-arthur_c-_clarke
Pierwsze amerykańskie wydanie 2001: Odyseja Kosmiczna, 1968.

Czy androidy śnią o elektronicznych owcach – Philip K. Dick

Czy androidy śnią o elektronicznych owcach to jedna z najpopularniejszych powieści Philipa K. Dicka. Stało się tak głownie za sprawą filmowej adaptacji o tytule Blade Runner w reżyserii Ridleya Scotta.

Realia powieści to postapokaliptyczny świat z roku 2021. Główny bohater utworu to  Rick Deckard, którego zadaniem jest eksterminacja grupy androidów, które jeszcze ukrywają się na Ziemi. Fabuła powieści jest tylko przykrywką dla głębszych rozważań o naturze człowieka, o tym „co to jest człowiek” i kto i dlaczego zasługuje (lub nie) na to miano.

czy-androidy
Pierwsze amerykańskie wydanie Czy androidy śnią o mechanicznych owcach, 1968.

 

Extensa – Jacek Dukaj

Extensa to powieść Jacka Dukaja, które ukazała się w roku 2002. Najwierniejszy uczeń Stanisława Lema w swoim dziele połączył ducha amerykańskiej literatury z hermetyczną fantastyką z najwyższej półki.

Extensa opowiada o ostatniej ocalałej oazie ludzkości, gdzie mieszkańcy wiodą pozornie spokojne życie. Podobnie jest z głównym bohaterem, poznajemy go jako dziecko, aby później śledzić jego już dorosłe losy. Świat powieści to nieustanne przeplatanie się rzeczywistości i magii, gdzie spokój Zielonego Kraju miesza się nieustannie z lękiem. Bohater w pewnym momencie orientuje się, że całym otaczającym go światem rządzą Oni, przedstawiciele wyższej cywilizacji. Sięgający po tą książkę, odkryją w niej także niepowtarzalną opowieść o lojalności i poświęceniu.

extensa
Pierwsze wydanie Extensy, 2002.

Diuna – Frank Herbert

Diuna to powieść Franka Herberta, która przyniosła mu ogromną sławę. Książkę na całym świecie kupiło ponad 20 milionów czytelników. Warto też wspomnieć, że jednym z największych fanów Sagi Diuny był nie kto inny jak J. R. R. Tolkien, czyli twórca słynnej sagi o Śródziemiu.

Fabuła powieści toczy się w świecie umieszczonym w  przyszłości. Najważniejszym centrum tego wszechświata jest planeta Diuna inaczej Arrakis, na której znajduje się niezwykła substancja zwana Przyprawą. Pozwala ona m.in. przewidzieć przyszłość czy przedłużyć życie. Tak cenne złoża stają się przyczynkiem do walki rodów o tą planetę. W powieści zaobserwujemy świat intryg i zawiłości politycznych niczym ze średniowiecznych dworów. Diuna to jedna z klasycznych powieści Science Fiction, która oddziaływała i nadal oddziałuje na świat tego gatunku literackiego.

diuna
Pierwsze wydanie Diuny, 1965.

Pozostaje tylko czytać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *