5 najlepszych świątecznych odcinków seriali

Na skutek rozwoju serwisów streamingowych, zmiany trybu oglądania i produkowania form serialowych  czy kultury binge-watching-u, tradycja świątecznych wydań specjalnych mogła stracić trochę na znaczeniu. Mimo to, jeśli oglądacie dużo, macie z pewnością kilka swoich epizodów-faworytów z tego specyficznego pod-gatunku, do których lubicie wracać. Dzisiaj, w swobodniejszej formie niż zwykle, postanowiłem zestawić kilka odcinków, które moim zdaniem najlepiej poradziły sobie z tym, bądź co bądź, skonwencjonalizowanym formatem. Każdy trochę z innej beczki. Zapraszam!

Christmas Party – The Office (U.S.)

To był ciężki wybór, bo Biuro miało kilka naprawdę mocnych speciali. Impreza w Benihanie i karaoke Angeli czy marokańskie przyjęcie zmieniające się w interwencję alkoholową z tragikomicznym finałem (kocham!). Jest przecież także wzruszający finał brytyjskiego oryginału, rozwiązujący wszystkie najważniejsze wątki w 1,5 godziny. Ale to odcinkowi drugiego sezonu należą się największe owacje. Dlaczego? Dwa słowa – yankee swap. Kto widział, ten wie. Kto nie widział, musi nadrobić. Jedna z najbardziej pamiętnych sekwencji w całym serialu, kwintesencja jego humoru. Łączy cieleśnie odczuwalny cringe, „dokumentalny” poziom niezręczności, z skeczowym sznytem i dystansem wprowadzanym przez komiczny geniusz Carella. Dla mnie ten odcinek to moment, w którym The Office wyszło z cienia brytyjskiego pierwowzoru i stało się samodzielną komedią.

Christmas Waltz – Mad Men

Mad Men jest wyjątkowym przypadkiem wśród seriali dramatycznych, bo może sobie pozwolić na przestoje, nie musi stale podkręcać napięcia i popychać akcji do przodu. Postacie u Weinera są na tyle dobrze napisane, że nie mamy nic przeciwko spędzeniu zwyczajnego wieczoru świątecznego w ich towarzystwie, ucząc się o nich więcej. Właściwie to całkiem sporo dzieje się w Christmas Waltz, niejako jest to set-up do finału sezonu, ale nie o ciągłość narracyjną tu chodzi. Chodzi o momenty spędzone z tymi postaciami – gorzkie, melancholijne, tęskne, ale pozostawiające nadzieję na lepsze jutro, rok zmian. Don i Joan, Harry z Paulem i krisznowcami, czy w końcu ostatni gest szefostwa wobec pracowników. Wszystko jest tu pamiętne i pozostawia z uczuciem ciepła na sercu, rzadkim w tym serialu.

Abed’s Uncontrollable Christmas – Community

Ten moment, kiedy budzisz się w święta, a wszystko jest z plasteliny i porusza się poklatkowo. Jak zawsze w Community – stuprocentowa samoświadomość, prześmiewcze dekonstrukcyjne podejście do formatu, ale przede wszystkim dużo serca dla postaci i szczere intencje. Bawi, wzrusza bezustannie i nieironicznie, zostawiając w pamięci nieskończoną liczbę gagów, piosenek i pomysłów. Prawie tak samo dobre są „Regionalia” z trzeciego sezonu, polecam podwójny seans.

White Christmas – Black Mirror

Jeśli lubicie Wasze święta spędzać skuleni pod kocem, z przerażeniem w oczach i zalążkami schizofrenii paranoidalnej, to twórcy Czarnego Lustra zrobili coś specjalnie dla was. Czego tu nie ma! Randkowy kołczing zmieniający się w psychologiczny horror, zgrywanie własnej świadomości i wykorzystywanie jej jako niewolnika, czy dramat rozpadu związku z kolejną przerażającą wizją futurystycznego ostracyzmu i spaczonego poczucia sprawiedliwości. Półtorej godziny Black Mirror w najlepszej formie oferuje olbrzymie pole dyskusji po seansie o poruszonych problemach. Jeśli święta na ogół nie sprawiają Wam zbyt wiele radości, to może chociaż po obejrzeniu stwierdzicie, że zawsze może być gorzej.

The One With The Holiday Armadillo – Friends

Nie ma takiej osoby na tej planecie, która nie znosiłaby Rossa Gellera tak bardzo jak ja, ale nawet ja nie mogę bez sentymentu wspominać jego starań w nauczaniu syna o żydowskiej tradycji przez postać świątecznego pancernika. Na tak przedziwnie uroczy pomysł mogła wpaść tylko ta postać. Rezultatem jest zabawna i niegłupia walka z świąteczną popkulturową hegemonią o alternatywne wzorce. Albo po prostu bardzo fajny i pamiętny odcinek Przyjaciół z ostatniego roku ich świetności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *