TOP 5 – dizajnerski PRL cz. 5

Dzisiaj już piąta odsłona mojej dizajnerskiej topki. Przedstawiłam Wam już 25 kultowych przedmiotów z okresu PRL, a pomysły się nie kończą. Zapraszam na dzisiejsze zestawienie.

Lampa Tukan

Lampa ta produkowana była w latach 80. XX w. Przeszła już do klasyki designu, można ją znaleźć w wielu publikacjach dotyczących okresu PRLu. Dostępna była w wielu wariantach kolorystycznych. Co istotne, dziś za taką lampę musimy zapłacić od 150 zł, a nawet do 300 zł.

PS. dziób się świeci.

Wykładziny

Wykładzina to jest to, z czym będzie mi się kojarzył PRL. Jeszcze długo po 1989 r. na naszych salonach królowały własnie one. Ja jako dziecko pamiętam pozdzierane kolana i łokcie po upadku na wykładzinę. A moja mama niekończące się odkurzanie i wiecznie poprzyklejane paproszki. Ale moda na wykładziny wraca! Pytam tylko dlaczego?

foto// pinterest.com

Taboret z plecionki

Jestem za młoda, żeby pamiętać ten taboret „na żywo”. Jeśli ktoś z mojej rodziny go posiadał to się niestety nie zachował. To cudo, to projekt Władysława Wołkowskiego, który specjalizował się w tworzeniu mebli z naturalnych surowców tj: drewno, wiklina,  trzcina, słoma, sznury konopnne i lniane, a także metalu, jak widać na omawianym projekcie. Taboret ten pochodzi z lat 60.  jedna sztuka kosztuje ok 500 zł, ale za to jaki jest piękny!

Stolik pod RTV

Kolejne cudo i klasyk PRLu. Stolik ten przeznaczony był pod urządzenia RTV, współcześnie jednak ma wiele innych zastosowań (pewnie dlatego, że tv wieszamy dziś na ścianach). Mebel ten zaprojektowany został w latach 60. Boczne linki dodają lekkości, uroku i niestandardowego wyglądu. Niestety cena nie jest tak przyjemna dla oka jak sam stolik. Trzeba za niego zapłacić min 500 zł.

foto// pinterest.com

Filodendron Pnący

Rośliny to moja ulubiona działka! Sama posiadam już kilka roślinnych hitów PRLu. Dziś jednak o Filodendronie Pnącym. Pochodzi z południowej i środkowej Ameryki, a do Europy dotarł już na początku  XVIII w.  Jest to roślina nie do zdarcia, w moim domu rośnie już prawie 25 lat! Miała wzloty i upadki, ale nadal trzyma formę. Nie jest trudna w utrzymaniu, a znaleźć ją można w większości marketów z zielenią.

foto // pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *