Kedi – sekretne życie kotów – Od kociarzy dla kociarzy

Stambuł to nie tylko stolica Turcji, ale także stolica kotów. To w tym mieście żyje niespotykana populacja tych czworonogów – są tutaj wolne i cieszą się ogromnym szacunkiem ze strony ludzi. Debiut reżyserki Ceyda Toruna pozwala nam zagłębić się w ten niezwykły świat.

Film jest swego rodzaju hołdem dla kotów. Stambuł jest najlepszym miejscem do opowiadania – tam koty czują się najbardziej swobodnie, żyją praktycznie wszelkie podgatunki. „Kedi – sekretne życie kotów” jest podzielony na kilka segmentów, każdy poświęcony życiu innego kota z własnym imieniem, odmiennym charakterem i historią. Każdego poznajemy nie tylko z uchwyconych scen z ich codziennego życia, ale też z wywiadów z ludźmi którzy są z nimi w bliższej relacji. Obserwujemy najróżniejsze oblicza kotów – jako łasuchów, istoty samotne, konfliktowe, towarzyskie i przyjazne.

Foto: IMDb

Poznając z osobna kocich bohaterów poznajemy też lepiej ogólną naturę kotów. Wg filmu są one bardzo podobne do ludzi – każdy jest wyjątkowy, posiada własną osobowość, są też bardzo inteligentne i uczuciowe. Jedne z natury wolą kraść jedzenie, inne wolą cierpliwie czekać na zewnątrz aż ktoś sam je nakarmi. Jedne są gotów poświęcać się dla pozostałych, inne podporządkowują pozostałych wokół siebie.

„Kedi” pełen jest urokliwych, anegdotycznych scen z życia kotów. Każda uchwycona historia dostarcza emocji, pozwala nam lepiej zapoznać się ze zwierzętami. Oglądamy np.: jak dominująca kotka zajada się siedząc na stosie karmy, podczas gdy jej partner musi zadowolić się tylko jednym chrupkiem. Albo jak matka szuka jedzenia dla swoich młodych, lub jak samiec walczy z innymi o swoje terytorium. Mamy szansę zanurzyć się w ich świat, poznać lepiej ich naturę, specyfikę.

Foto: IMDb

Film budzi dokładnie takie wrażenia, jakie wzbudzają koty same w sobie. „Kedi- sekretne życie kotów” jest naładowany ciepłem, słodyczą. Widać w tym autentyczne zamiłowanie twórców do kotów, ich fascynację i zrozumienie. Hasło promocyjne brzmi „Kociarze, to film waszego życia!” i trudno o lepszą rekomendację. To niespełna 80 minut pięknych i zabawnych scen z życia kotów na tle Stambułu – wszystko jest ładnie sfilmowane, z przyjemnym podkładem muzycznym i dosyć wyniosłym (ale jakże szczerym) komentarzem. Dzieło tworzone przez kociarzy, dla kociarzy.

8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *